Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
26.03.2020 aktualizacja 26.03.2020

Pięć badaczek z całego świata docenionych For Women in Science Award

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pięć badaczek z różnych regionów świata otrzymało For Women in Science Award, przyznawane przez Fundację L’Oréal i UNESCO. Tegoroczne laureatki nagrodzono w dziedzinie nauk przyrodniczych.

Po raz 22. Fundacja L’Oréal i UNESCO uhonorowały For Women in Science Award pięć naukowczyń z różnych regionów świata. Tegoroczne laureatki nagrodzono w dziedzinie nauk przyrodniczych: biotechnologii, ekologii, epigenetyce, epidemiologii i infekcjologii. Każda z pięciu laureatek otrzyma 100 tys. euro - poinformowało biuro prasowe programu Dla Kobiet i Nauki.

Laureatką z Afryki i państw arabskich została profesor Abla Mehio Sibai. Została doceniona za pionierskie badania i rzecznictwo na rzecz poprawy zdrowego starzenia się w krajach o niskim i średnim dochodzie oraz ich wpływu na zdrowie i programy polityki społecznej.

Laureatka z Azji i Pacyfiku to doktor Firdausi Qadri, wyróżniona za wybitną pracę w zrozumieniu i zapobieganiu chorobom zakaźnym, dotykającym dzieci w krajach rozwijających się oraz za promowanie wczesnej diagnostyki i szczepień przynoszących globalny wpływ na zdrowie.

Laureatką z Europy została profesor Edith Heard nagrodzona za podstawowe odkrycia dotyczące mechanizmów rządzących procesami epigenetycznymi, które pozwalają ssakom regulować prawidłową ekspresję genów i są niezbędne do życia.

Laureatką z Ameryki Łacińskiej jest profesor Esperanza Martínez-Romero. Uhonorowano ją za pionierską pracę nad wykorzystaniem przyjaznych dla środowiska bakterii do wspierania wzrostu roślin w celu zwiększenia wzrostu wydajności rolnictwa i ograniczenia zużycia nawozów chemicznych.

Laureatka z Ameryki Północnej to profesor Kristi Anseth doceniona za wybitny wkład w łączenie inżynierii i biologii w opracowywaniu innowacyjnych biomateriałów, które pomagają w regeneracji tkanek i dostarczaniu leków.

Jak wynika z przesłanej informacji prasowej, na całym świecie kobiety nadal stanowią tylko 29 proc. badaczy. Mężczyźni zajmują 89 proc. wyższych stanowisk akademickich w Europie, a tylko 3 proc. Nagród Nobla w dziedzinie nauk ścisłych przyznano kobietom. Raport Komisji Europejskiej z 2018 roku dotyczący obecności kobiet i mężczyzn w nauce wskazuje na to, iż kobiety częściej kończą studia licencjackie czy magisterskie niż mężczyźni, jednak zdecydowanie rzadziej decydują się kontynuować naukę na studiach doktoranckich. Z drugiej strony liczba kobiet zatrudnionych na stanowiskach naukowych lub inżynieryjnych w latach 2013–2017 stale rosła; średnio o 2,9 proc. rocznie.

Założona w 1998 r. i zarządzana przez Fundację L’Oréal we współpracy z UNESCO inicjatywa For Women in Science, to program naukowy, mający na celu poprawę reprezentacji kobiet w nauce, zwiększenie świadomości ich talentów i zainspirowanie większej liczby kobiet do pracy w nauce. W ciągu ostatnich 22 lat program wsparł i podniósł prestiż ponad 3500 naukowczyń ze 118 krajów. Każdego roku prawie 260 utalentowanych młodych badaczek jest wspieranych za pośrednictwem krajowych i regionalnych programów For Women in Science. Jednym z nich jest Polska. (PAP)

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024