06.06.2020
PL EN
31.03.2020 aktualizacja 31.03.2020

Wirusowe zapalenie wątroby typu C coraz rzadsze

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Masowo wykonywane testy i skuteczne leki sprawiły, że wirusowe zapalenie wątroby typu C występuje coraz rzadziej – informują pisma "The New England Journal of Medicine" oraz "Clinical Infectious Diseases".

Wirusowe zapalenie wątroby typu C może powodować niewydolność i raka wątroby. Zakażeniu sprzyjają zwłaszcza seks i wspólne używanie igieł przez narkomanów. W przeszłości do zakażeń dochodziło także w placówkach medycznych, które wykorzystywały igły wielokrotnego użytku.

Skuteczne leki przeciwko WZW typu C pojawiły się kilka lat temu, jednak początkowo były bardzo drogie – nawet 1000 dolarów za tabletkę. Teraz istnieją już tanie wersje generyczne.

Jednym z najbardziej dotkniętych WZW C krajów był do niedawna Egipt – zakażony był co dziesiąty dorosły mieszkaniec tego kraju. Masowe kampanie mające uwolnić Egipcjan od pasożytniczych robaków zakaziły ich wirusem, ponieważ tych samych igieł używano wielokrotnie.

W roku 2018 Egipt rozpoczął dobrowolne badania przesiewowe wszystkich dorosłych. Testy i leczenie były bezpłatne. Do ubiegłego roku kampania objęła 80 proc. mieszkańców, a leczeniu poddano ponad 2 miliony ludzi.

Według zespołu Imama Wakeda z uniwersytetu Menoufia w Shebeen El Kom (Egipt), jeśli obserwowany trend się utrzyma, jeszcze w tym roku odsetek zakażonych wirusem spadnie poniżej 0,5 proc.

W krajach zamożniejszych, na przykład w Wielkiej Brytanii, gdzie liczba infekcji w całej populacji jest niewielka problemem są grupy wysokiego ryzyka – na przykład zakażeni wirusem HIV czy narkomani.

Dzięki częstemu wykonywaniu testów (tak zwana mikroeliminacja) w grupie homoseksualnych mężczyzn zakażonych HIV i objętych opieką pięciu klinik w Londynie i Brighton liczba nowych infekcji wirusem WZW C spadła w latach 2015-2018 o 68 proc. Zdaniem autorów brytyjskiego badania podobne trendy będą miały miejsce także w innych krajach, w których stosuje się tę strategię.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020