Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
02.04.2020 aktualizacja 02.04.2020

11 milionów nazwisk na pokładzie łazika marsjańskiego Perseverance

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Na pokładzie automatycznego łazika Perseverance, który poleci na Marsa, NASA zamontowała chipy z zapisanymi nazwiskami blisko 11 milionów osób. Zostały one zebrane w ramach akcji „Send Your Name to Mars”.

Perseverance to nowy łazik marsjański. Jego wystrzelenie w ramach misji Mars 2020 amerykańska agencja kosmiczna planowała na lipiec 2020 r. Aby popularyzować badania kosmosu, NASA zorganizowała akcję „Send Your Name to Mars”, w ramach której każdy chętny mógł zgłosić swoje imię i nazwisko, aby - na pokładzie sondy kosmicznej - zostało wysłane na Marsa.

Akcja trwała od 21 maja do 30 września 2019 r. W sumie do NASA przesłano 10 932 295 imion, w tym 67 072 - z Polski (0,6 procent). Najwięcej zgłoszeń było z Turcji (2,5 mln), Indii (1,8 mln) i USA (1,8 mln).

Przy pomocy wiązki elektronów imiona naniesiono na trzy silikonowe chipy wielkości paznokcia. Dodatkowo zawarto tam również eseje od 155 finalistów konkursu „Name the Rover”, w ramach którego wybrana została nazwa dla łazika (Perseverance).

Podobne akcje organizowano w przypadku kilku wcześniejszych misji marsjańskich. Uczestnik zabawy uzyskuje potwierdzenie w formie karty pokładowej (w wersji cyfrowej), podobnej do tych, znanych z linii lotniczych. Regularnie biorąc wirtualny udział w kolejnych misjach, można zbierać mile (suma odległości, na jaką poleciały wszystkie sondy, na których znalazły się nasze imiona).

Łazik Perseverance ma wylądować na powierzchni Marsa w kraterze Jezero. Planowane jest to na 18 lutego 2021 r. Automatyczny pojazd ma masę 1043 kilogramów. Będzie poszukiwać oznak potencjalnego przeszłego życia mikrobiologicznego, badać klimat i geologię planety, a także zbierze próbki, które mają zostać dostarczone na Ziemię.

Nazwa Perseverance oznacza „wytrwałość”.

cza/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024