Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
03.04.2020 aktualizacja 03.04.2020

Aplikacja ucząca mindfulness pomoże lekarzom uporać się ze stresem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Lekarzom, których dopada wypalenie, np. w czasie spowodowanego epidemią kryzysu, naukowcy proponują trening uważności. Według ich badań, bardzo pomocna może być w tym ucząca mindfulness aplikacja.

Lekarze walczący z epidemią, oprócz wirusa muszą się uporać także z trudnymi, budzącymi lęk realiami, a przez to niestety, także z ryzykiem zawodowego wypalenia.

„Personel medyczny podlega teraz ogromnemu stresowi” - alarmuje dr Jud Brewer z Brown University. „Wypalenie lekarzy już wcześniej osiągnęło proporcje ‘epidemii’, zanim uderzyła pandemia” - dodaje.

Naukowiec przytacza badanie z 2014 roku, według którego prawie połowa lekarzy doświadcza wyraźnych oznak wypalenia. Według kolejnych badań, ryzyko jest szczególnie wysokie u osób, które nie czują kontroli nad sytuacją wokół nich.

W odpowiedzi na te zagrożenia, prof. Brewer i jego zespół opracowali smartfonową aplikację. Program o nazwie Unwinding Anxiety (https://www.unwindinganxiety.com/) uczy uważności (ang. mindfulness).

Badacze przetestowali apkę w badaniu z udziałem 34 ochotników, opisanym na łamach „ JMIR mHealth and uHealth”. Jak zapewniają, to pierwsze badania sprawdzające wpływ uczącej uważności aplikacji na stan lekarzy.

„Klinicyści potrzebują działających narzędzi, które pomogą im uporać się ze stresem i wypaleniem. Cyfrowe terapie to doskonałe rozwiązanie, ponieważ można je stosować a w małych dawkach, w domu, według własnego kalendarza zajęć. Oparty na aplikacji trening mindfulness, który przebadaliśmy, właśnie na to pozwala: oferuje krótkie, codzienne sesje treningowe - 10 minut dziennie, do których można mieć dostęp z pomocą smartfona. Użytkownik uzyskuje narzędzia, które może stosować w ciągu całego dnia” - podkreśla dr Brewer.

Aplikacja pomaga użytkownikom rozpoznawać szkodliwe wzorce myślowe i redukować reakcje na nie.

Trzy miesiące po 30-miesięcznym programie, użytkownicy aplikacji mieli aż o 57 proc. mniej punktów w teście sprawdzającym poziom niepokoju.

Badacze zauważyli też relacje między niepokojem a pewnymi składnikami wypalenia - cynizmem i emocjonalnym wyczerpaniem. U osób korzystających z aplikacji, jak się okazało, o 50 proc. spadł poziom cynizmu i o 20 proc. - emocjonalnego wyczerpania.

Teraz naukowcy planują szerzej zakrojone badania.

„Przemysł farmaceutyczny nie wprowadził nowych leków przeciw lękom przez kilka dekad i według mojej wiedzy, nie ma żadnych w przygotowaniu. Potrzebujemy skutecznych sposobów, szczególnie takich, które mogą być szeroko stosowane niskim kosztem. Cyfrowe terapie, np. oparte na aplikacjach, to kolejna fala metod leczenia” - mówi dr Brewer.

Więcej informacji na stronie: https://www.unwindinganxiety.com/ https://www.brown.edu/news/2020-04-01/burnout

(PAP)

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024