26.05.2020
PL EN
07.04.2020 aktualizacja 07.04.2020

Epidemia COVID - zakupy SMS dla seniora

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prototyp smartfonowej aplikacji, która w obliczu restrykcji związanych z pandemią, osobom starszym pomoże zrobić zakupy, opracowali studenci z Politechniki Gdańskiej. Obecnie pracują nad pełną wersją.

W obliczu pandemii COVID-19 wielu seniorów, ze względu na podniesione ryzyko w tej grupie wiekowej, unika wychodzenia z domu. To oznacza, że mogą mieć kłopoty z robieniem zakupów.

Aby im pomóc, studenci z Politechniki Gdańskiej - Barbara Klaudel z WETI oraz Aleksander Obuchowski, Mateusz Anikiej, Roman Karski i Bartosz Rydziński - stworzyli aplikację Zakupy SMS dla seniora / SMS Shopping for a Senior.

Działa ona niezwykle prosto. Użytkownik może wysłać SMS pod wskazany numer. Trafia on do wolontariuszy, którzy na specjalnej stronie internetowej widzą listę zamówień razem z lokalizacją każdego z nich.

Twórcy stworzyli swój program w ogólnopolskim konkursie Hack the Crisis: Tech for Good. Obejmował on tworzenie aplikacji, które będą pomocne w radzeniu sobie z epidemią. Zgłoszono prawie 190 pomysłów.

Zespół z PG zajął drugie miejsce w kategorii „Izolacja”.

„Przygotowanie aplikacji zajęło nam 5 dni - dokładnie tyle, ile trwał konkurs, na który się zgłosiliśmy. Pomysł podyktowało nam po prostu życie. Sami w tym okresie robiliśmy zakupy dla naszych dziadków i stwierdziliśmy, że chcemy pomóc ludziom, którzy nie maja kogoś z rodziny, do kogo mogliby zwrócić się o pomoc. Na razie to prototyp rozwiązania, przygotowany pod konkurs. Trwają prace, by udostępnić aplikację dla szerokiego odbiorcy.” - powiedział lider zespołu Aleksander Obuchowski.

Więcej informacji na stronie https://pg.edu.pl/aktualnosci/ i https://www.hackcrisis.com/ (PAP)

mat/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020