Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
21.04.2020 aktualizacja 21.04.2020

Nowy lek przeciwwirusowy ogranicza szerzenie się grypy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zwalczający wirusa grypy baloksawir zmniejsza także ryzyko zakażenia przez chorego innych osób – informuje pismo „PLOS Pathogens”.

Baloksawir (nazwa handlowa Xofluza) jest pierwszym od prawie 20 lat zatwierdzonym lekiem na grypę z nowym mechanizmem działania. Od roku 2018 jest stosowany w leczeniu grypy w Japonii, USA i kilku innych krajach.

Naukowcy z australijskiego Peter Doherty Institute (joint venture University of Melbourne i Royal Melbourne Hospital) oraz Imperial College London badali na modelu zwierzęcym, czy baloksawir może zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa grypy w warunkach naśladujących warunki domowe (kontakt pośredni i bezpośredni). Porównali także jego skuteczność ze starszym, powszechnie stosowanym przeciwwirusowym oseltamiwirem (nazwa handlowa Tamiflu).

Badania przeprowadzono na fretkach - uważanych za najlepszy model zwierzęcy do oceny grypy. Przebieg choroby wygląda u nich podobnie jak u ludzi, i mogą być zainfekowane takimi samymi wirusami.

Baloksawir niemal natychmiast zmniejszał przenoszenie wirusa grypy w każdych występujących w eksperymencie warunkach, podczas gdy oseltamiwir nie ograniczał przenoszenia grypy na inne fretki.

Zdaniem pierwszego autora, doktora Leo Yi Yang Lee, uzyskane wyniki mogą mieć przełomowe znaczenie.„Nasze badania dostarczają dowodów, że baloksawir może mieć dramatyczny podwójny efekt: pojedyncza dawka skraca czas trwania grypy, jednocześnie zmniejszając ryzyko przekazania wirusa innym” - powiedział Lee. – „To bardzo ważne, ponieważ obecne leki przeciwwirusowe tylko leczą grypę u zainfekowanego pacjenta. Jeśli chcesz ograniczyć rozprzestrzenianie się grypy na innych, osoby będące w bliskim kontakcie muszą same przyjmować leki przeciwwirusowe, aby zapobiec infekcji”.

Jak zaznaczyła prof. Wendy Barclay z Imperial College of London, jeśli wyniki badań potwierdzą się w przypadku ludzi, odkrycie może zmienić zasady postępowania dotyczące powstrzymywanie epidemii grypy, szczególnie wśród grup szczególnie wrażliwych.

„Wiemy, że grypa może mieć poważne skutki dla osób z osłabionym układem odpornościowym, na przykład w placówkach opieki i szpitalach, w których znalezienie innych sposobów na zmniejszenie transmisji jest niezbędne” - powiedziała prof. Barclay.

Obecnie prowadzone jest pierwsze tego rodzaju badanie kliniczne w celu przetestowania skuteczności baloksawiru w zmniejszaniu transmisji poprzez leczenie osób zakażonych grypą i monitorowanie zakażeń u osób z tego samego gospodarstwa domowego.

„Jeśli dalsze badania okażą się udane, baloksawir może radykalnie zmienić sposób radzenia sobie z epidemiami grypy sezonowej i grypy pandemicznej w przyszłości” – zaznaczyła prof. Barclay. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024