27.05.2020
PL EN
22.04.2020 aktualizacja 22.04.2020

Od października nowe wzory legitymacji nauczycieli akademickich

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Od 1 października br. zaczną obowiązywać nowe wzory legitymacji służbowych nauczycieli akademickich oraz nowe zasady ich przedłużania. Nowa legitymacja będzie wydawana w postaci plastikowej karty procesorowej z interfejsem - wynika z opublikowanego rozporządzenia resortu nauki.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego wydał rozporządzenie w sprawie legitymacji służbowej nauczyciela akademickiego. Wejdzie ono w życie 1 października 2020 r.

Resort nauki w przesłanym PAP w środę komunikacie informuje, że ważność legitymacji potwierdzana będzie w układzie elektronicznym oraz przez umieszczenie w odpowiednim polu hologramu.

Legitymacja "będzie jak dotychczasowe legitymacje `książeczkowe`, poświadczała status nauczyciela akademickiego oraz uprawnienia do korzystania z 33 proc. ulgi przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej na podstawie biletów jednorazowych lub miesięcznych imiennych, na podstawie odrębnych przepisów” - napisano w przesłanym PAP komunikacie resortu nauki.

W ocenie ministerstwa zastosowanie karty procesorowej jako nośnika legitymacji pozwoli uczelniom na zmniejszenie liczby wydawanych dokumentów.

Legitymacja będzie wydawana na wniosek nauczyciela akademickiego, a opłata za jej wydanie nie może być większa niż koszt jej wytworzenia.

Do władz uczelni należy zapewnienie bezpieczeństwa systemu wydawania i użytkowania legitymacji.

“W przypadku ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania uczelni, w okresie tego ograniczenia lub zawieszenia oraz przez 60 dni po jego zakończeniu, legitymacje są ważne, bez konieczności potwierdzania ich ważności. Powyższą zasadę stosuje się także do legitymacji, które utraciły ważność w okresie 30 dni poprzedzających ograniczenie lub zawieszenie funkcjonowania uczelni” - zwraca uwagę ministerstwo nauki powołując się na przepisy w ustawie o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020