Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
07.05.2020 aktualizacja 07.05.2020

Z lękiem społecznym wiążą się określone cechy osobowości

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pacjenci cierpiący na zaburzenie lęku społecznego posiadają specyficzny profil osobowości. Dominują u nich takie cechy, jak niestabilność emocjonalna i introwersja – informują naukowcy na łamach czasopisma „PLOS ONE”.

Badacze z Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja) wykazali, że fobia społeczna – zaburzenie charakteryzujące się obawą przed innymi ludźmi i odczuwaniem lęku w sytuacjach społecznych – jest ściśle powiązana z osobowością człowieka.

Pacjenci z tym zaburzeniem posiadają specyficzny układ cech – inny niż reszta społeczeństwa, a na pierwszy plan wysuwa się silny neurotyzm (niestabilność emocjonalna) i duże natężenie introwersji (nastawienia „do wewnątrz”).

Jednocześnie naukowcy ustalili, że pacjentów z lękiem społecznym można podzielić na trzy grupy o odrębnych profilach osobowości: osoby reprezentujące typowe przejawy fobii społecznej - bardzo lękliwe i introwertyczne (33 proc.), osoby o umiarkowanym natężeniu lęku – bardzo introwertyczne i bardzo sumienne (29 proc.) oraz najczęściej spotykane osoby z dość wysokim poziomem ekstrawersji, o dużym natężeniu neurotyzmu i otwartości na doświadczenie (38 proc.).

„Wygląda na to, że zaburzenie lęku społecznego to problem silnie powiązany z osobowością, ale jednocześnie bardzo różnorodny” – komentuje prof. Tomas Furmark, koordynator badania (https://doi.org/10.1371/journal.pone.0232187).

W ramach badania specjaliści przeprowadzali wśród pacjentów z fobią społeczną testy uwzględniające pięć wymiarów osobowości: ekstrawersję-introwersję, stabilność-niestabilność emocjonalną (neurotyzm), otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność. Uzyskane rezultaty porównywali z danymi dotyczącymi osób zdrowych.

Teraz badacze zastanawiają się, skąd wzięło się takie zróżnicowanie osobowości wśród pacjentów cierpiących na zaburzenie lęku społecznego i jakie są tego konsekwencje.

„Możliwe, że lęk społeczny różni się w tych trzech grupach z powodu nieprawidłowości związanych z poziomem neuroprzekaźników w mózgu i czynników genetycznych. Możliwe też, że w stosunku do różnych typów zaburzenia lęku społecznego potrzeba odmiennych metod leczenia. Dalsze badania powinny to wyjaśnić” – podsumowuje prof. Furmark. (PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024