Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
08.05.2020 aktualizacja 08.05.2020

Struktura koronawirusa odpowiada za wysoki wskaźnik zakaźności

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Badacze z Cornell University analizujący strukturę wirusa powodującego COVID-19 odkryli unikalną cechę, która może wyjaśniać, dlaczego tak szybko i łatwo przenosi się on między ludźmi.

Praca na ten temat ukazała się na łamach „Journal of Molecular Biology” (http://dx.doi.org/10.1016/j.jmb.2020.04.009).

Autorzy publikacji informują też, że oprócz ssaków naczelnych także koty, fretki i norki są gatunkami mocno podatnymi na SARS-CoV-2.

Grupa pod kierunkiem wirusologa prof. Gary’ego Whittakera zidentyfikowała strukturalną pętlę w obrębie białka szczytowego wirusa. Białko szczytowe jest obszarem, który ułatwia wirusowi wniknięcie do komórki gospodarza. Sekwencja tworząca ową pętlę różni się od innych znanych ludzkich koronawirusów czterema aminokwasami.

Wiadomo już, że SARS-CoV-2 ma wiele wspólnych cech z wirusem SARS-CoV-1, który po raz pierwszy pojawił się u ludzi w 2003 roku i choć echował się wyższą śmiertelnością, to był mniej zaraźliwy. Wykazuje też podobieństwo do HCoV-HKU1 - wysoce zaraźliwego, ale względnie łagodnego ludzkiego koronawirusa. SARS-CoV-2 jest jednocześnie silnie zaraźliwy, ale też ma dość wysoką śmiertelność.

„To dziwna kombinacja obu tych właściwości - mówi prof. Whittaker. - Podejrzewamy, że wspomniana pętla jest bardzo ważna dla transmitowalności wirusa albo jego stabilności, albo obu tych cech”.

Badacz dodaje, że na najnowszego koronawirusa podatne są również koty, fretki i norki. W celu zainfekowania komórki zwierzęcia białko szczytowe patogenu musi związać się z receptorem na powierzchni komórki gospodarza. I np. u kotów miejsce wiązania na receptorze jest dokładnym odpowiednikiem tego miejsca u człowieka. Infekcje kotów są jednak rzadkie i łagodne, i nie ma na razie żadnych dowodów na to, aby wirus mógł się przenosić z kotów na ludzi - podkreśla naukowiec.

Whittaker jest zdania, że badania nad koronawirusami kotów mogą nam dostarczyć ważnych wskazówek na temat SARS-CoV-2.(PAP)

kap/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024