Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
09.05.2020 aktualizacja 09.05.2020

Powikłania w pierwszej ciąży zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu w kolejnych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kobiety, których pierwsze dziecko urodziło się w terminie, ale doświadczyły powikłań w czasie ciąży, mają zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego (przed 37. tygodniem) w ciąży kolejnej - wynika z badania opublikowanego przez norweskich naukowców na łamach "BMJ".

Odkrycie to może pomóc w identyfikacji kobiet zagrożonych porodem przedterminowym, co przełoży się na liczbę uratowanych noworodków.

Jak sugerują autorzy badania (https://www.bmj.com/content/369/bmj.m1007), powikłania, do których doszło w czasie jednej ciąży, mogą zostawić po sobie ślad, który uwidoczni się w ciąży kolejnej. Swoje wnioski oparli na analizie ponad 302 tysięcy kobiet, które zarejestrowano w Norweskim Rejestrze Urodzin w latach 1999-2015.

Według ich ustaleń, powikłania ciążowe, które wpływają na termin kolejnego porodu, obejmują stan przedrzucawkowy (czyli zbyt wysokie ciśnienie krwi i białkomocz), odklejenie łożyska, poród martwy, śmierć noworodka (w ciągu pierwszych 28 dni życia) i hipotrofię (zbyt niską masę dziecka).

Naukowcy odkryli, że kobiety, u których doszło do dowolnego spośród pięciu wymienionych powikłań w czasie pierwszej ciąży, miały dwa razy większe ryzyko porodu przedwczesnego w następnej ciąży (w porównaniu do pań bez żadnego z tych powikłań), a dwa lub więcej powikłania występujące jednocześnie zwiększały to ryzyko ponad trzykrotnie.

Wniosek ten nie zmienił się po uwzględnieniu innych potencjalnie ważnych czynników, takich jak wiek matki, waga przed ciążą, poziom wykształcenia i palenie papierosów.

Bezwzględne ryzyko porodu przedwczesnego po drugiej ciąży wyniosło 3 proc, kiedy w ciąży pierwszej nie wystąpiła żadna z pięciu komplikacji, 6 proc., kiedy doszło w niej do stanu przedrzucawkowego, 7 proc. po poronieniu spowodowanym odklejeniem łożyska, 13 proc. po porodzie martwym, 10 proc., jeśli doszło do śmierci pierwszego noworodka, oraz prawie 7 proc. w sytuacji, gdy w pierwszej ciąży płód był hipotroficzny.

Naukowcy podkreślają, że jest to badanie obserwacyjne, więc nie wskazuje konkretnej przyczyny omawianej sytuacji, ale zwraca uwagę na pewną prawidłowość.

"Pokazaliśmy, że poważne komplikacje w czasie pierwszej ciąży sprzyjają zwiększeniu ryzyka nie tylko wystąpienia tych samych powikłań w ciąży kolejnej, ale także tego, że następny poród będzie przedwczesny - podsumowują autorzy artykułu. - Odkrycie to może wpłynąć na przedporodową opiekę kliniczną, pomagając w identyfikacji kobiet o podwyższonym ryzyku urodzenia wcześniaka".

"Dalsze badanie czynników leżących u podstaw tej zależności zapewni wgląd w podstawowe mechanizmy biologiczne, które łączą różnorakie powikłania ciążowe" - dodają.(PAP)

kap/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024