Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
08.05.2020 aktualizacja 08.05.2020

Zaskakujący sposób na walkę z otyłością - kamizelki obciążeniowe

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Noszenie kamizelek obciążeniowych może być skuteczną metodą redukcji masy ciała i poziomu tkanki tłuszczowej - odkryli naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji.

Praca na ten temat pojawiła się na łamach „EClinicalMedicine” (https://www.thelancet.com/pdfs/journals/eclinm/PIIS2589-5370(20)30082-1.pdf).

W badaniu wzięło udział 69 osób o wskaźniku masy ciała (BMI) pomiędzy 30 a 35, co oznacza najniższą kategorię otyłości. Uczestników zobowiązano do noszenia kamizelki obciążeniowej przez osiem godzin dziennie przez trzy tygodnie. Poza tym mieli żyć jak zwykle.

Przygotowano dwa typy kamizelek: lekkie, ważące zaledwie 1 proc. masy ciała oraz ciężkie o wadze 11 proc. masy ciała.

Po upływie trzech tygodni okazało się, że osoby, które nosiły cięższe kamizelki, straciły na wadze średnio 1,6 kg, podczas gdy uczestnicy noszący kamizelki lekkie stracili 0,3 kg.

„Uważamy, że bardzo interesujące jest także to, iż leczenie cięższymi kamizelkami zmniejszyło masę tłuszczową badanych, ale ich masa mięśniowa pozostała nienaruszona” - mówi prof. Claes Ohlsson, jeden z autorów publikacji.

„Efekty naszego krótkiego eksperymentu przekroczyły wszelkie oczekiwania. Jeśli chodzi o redukcję masy ciała, to kamizelki okazały się skuteczniejsze niż wszelkie inne formy treningu fizycznego - dodaje prof. John-Olov Jansson, który także brał udział w badaniu. - W oparciu o zebrane wyniki nie byliśmy jednak w stanie ustalić, czy redukcja dotyczyła tłuszczu podskórnego, czy też znacznie bardziej niebezpiecznego dla zdrowia tłuszczu brzusznego, który jest silnie związany z chorobami sercowo-naczyniowymi i cukrzycą”.

We wcześniejszych badaniach na zwierzętach opublikowanych w 2018 roku ci sami naukowcy wykazali, że w organizmie może istnieć system bilansu energetycznego, który dąży do utrzymania stałej masy ciała. Nazwali go grawitostatem. Ustalili, że u myszy regulacja ta zachodzi częściowo poprzez wpływ na apetyt, aby działać, system musi posiadać coś w rodzaju wewnętrznej wagi. Kiedy układ odnotowuje wzrost masy ciała - hamuje apetyt, gdy masa spada - apetyt zwierzęcia rośnie. Najnowsze badanie pokazuje, że podobny mechanizm może istnieć także u ludzi.

„Jeśli ludzie większość czasu spędzają siedząc, to odczyt ich wewnętrznej wagi spada zbyt nisko. To może wyjaśniać, dlaczego siedzenie jest tak mocno i wyraźnie związane z otyłością i złym stanem zdrowia - wyjaśniają autorzy pracy. - Tymczasem kamizelki obciążeniowe zawyżają skazania +wagi+, powodując utratę apetytu i w efekcie utratę masy”.

Istnienie i sposób działania grawitostatu pozostają jednak nadal nie do końca potwierdzone. Dlatego w kolejnych badaniach naukowcy z Göteborga zamierzają sprawdzić, czy u osób noszących kamizelki obciążeniowe za zrzucenie wagi odpowiada przede wszystkim zmiana wydatku energetycznego, apetytu czy mobilności. Badacze chcą również ocenić, czy dłuższe niż trzy tygodnie noszenie kamizelki powoduje dalszą redukcję masy oraz czy organizm pozbywa się niebezpiecznego tłuszczu trzewnego.(PAP)

kap/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024