Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
15.05.2020 aktualizacja 15.05.2020

Poziom wapnia w mitochondriach związany z chorobą Alzheimera

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Podwyższony poziom wapnia w mitochondriach przyczynia się do obumierania neuronów w przebiegu choroby Alzheimera – informują naukowcy z Massachusetts General Hospital. Ich wnioski opublikowane zostały na łamach pisma „Nature Communications”.

Zależność tę zaobserwowano wcześniej w przypadku komórek wyhodowanych laboratoryjnie. Obecne badania potwierdziły, że zjawisko to występuje u myszy, co sugeruje, że podobny proces może zachodzić u ludzi.

Dla choroby Alzheimera charakterystyczne jest odkładanie się amyloidu beta i utrata neuronów. Wiele leków ukierunkowanych na walkę amyloidem beta zawiodło jednak podczas badań klinicznych – zauważają autorzy.

Obecność blaszek amyloidowych powoduje podwyższenie poziomu jonów wapnia w komórkach mózgu. Badania laboratoryjne wskazują, że ekspozycja na amyloid beta podnosi poziom jonów wapnia w mitochondriach, tj. centrach energetycznych komórek.

Podczas badań na myszach stanowiących model choroby Alzheimera naukowcy wykorzystali mikroskopię dwufotonową i ratiometryczny wskaźnik wapnia. Technologie te pozwoliły ustalić, że patologicznie podwyższony poziom jonów wapnia w mitochondriach może stymulować obumieranie neuronów w przebiegu choroby Alzheimera.

Jednocześnie zaobserwowano, że po dodaniu roztworu zawierającego amyloid beta do zdrowych komórek mózgu gryzoni stężenie jonów wapnia w mitochondriach ulegało podwyższeniu. Proces ten można byłoby zatrzymać poprzez zablokowanie białka MCU (ang. mitochondrial calcium uniporter), odpowiedzialnego za transport wapnia z cytoplazmy komórki do mitochondriów.

Wysoki poziom wapnia w mitochondriach powoduje stres oksydacyjny i śmierć neuronów. Zablokowanie dostępu wapnia do mitochondriów może pomóc skuteczniej kontrolować chorobę Alzheimera – podsumowują naukowcy.

Źródło: DOI: 10.1038/s41467-020-16074-2 (PAP)

koc/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024