Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
15.05.2020 aktualizacja 15.05.2020

Włochy/ Lekarze: kwarantanna to siedzący tryb życia, niezdrowe jedzenie, otyłość

Siedzący tryb życia, śmieciowe jedzenie, nadmiar czasu przed komputerem i telewizorem, a w konsekwencji otyłość i problemy ze zdrowiem u dzieci i młodzieży - na takie skutki ponad dwóch miesięcy zamknięcia podczas pandemii zwrócili uwagę włoscy naukowcy.

Rezultaty badań na grupie już zmagających się z nadwagą 50 nastolatków średnio w wieku 13 lat, przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetu w Weronie, opublikowane zostały na łamach międzynarodowego magazynu "Obesity" (Otyłość). Wyniki uzyskali na podstawie rozmów telefonicznych z nastoletnimi Włochami i ich rodzicami.

"Ustaliliśmy, że czas spędzony przed ekranem, obejmujący także lekcje online, wzrósł dwukrotnie w porównaniu z okresem poprzedzającym tzw. lockdown" - powiedział agencji ANSA pediatra Angelo Pietrobelli. Przed kwarantanną czas ten wynosił 3-4 godziny dziennie.

Poza tym, jak zauważyli badacze, młodzież, zwłaszcza chłopcy, z nudów zwiększyła liczbę dziennych posiłków. Wzrosła przy tym konsumpcja tzw. śmieciowego jedzenia. Pietrobelli podkreślił, że dwukrotny wzrost dotyczy spożycia chipsów i napojów gazowanych.

Dodatkowo czas przeznaczany na sport u większości spadł do zera.

Na podstawie tych rezultatów badacze alarmują, że przymusowa kwarantanna będzie mieć szczególnie dotkliwe skutki dla nastolatków znajdujących się w krytycznym wieku dojrzewania. Zaapelowali do rodziców o zapewnienie młodzieży zdrowego odżywania i trybu życia oraz tego, by unikali kupowania śmieciowego jedzenia.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ jo/ mal/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024