27.05.2020
PL EN
19.05.2020 aktualizacja 19.05.2020

Ciechanów/ Park Nauki Torus ponownie dostępny dla zwiedzających od 20 maja

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Park Nauki Torus w Ciechanowie (Mazowieckie) po przerwie spowodowanej obostrzeniami epidemii wznowi działalność 20 maja. Otwarte zostaną ponownie wystawa stała i ekspozycja "The Sound of Science". Obowiązywać będą jednak nowe zasady organizacji zwiedzania – podał urząd miasta.

Informując w poniedziałek o wznowieniu działalności przez Park Nauki Torus, ciechanowski samorząd zapowiedział, że "od 20 maja wszyscy chętni będą mogli łączyć naukę z zabawą, korzystając ze stałej wystawy oraz nowych eksponatów w ramach wystawy +The Sound of Science+".

W komunikacie wyjaśniono, że zwiedzanie Parku Nauki Torus "będzie możliwe przy stosowaniu się do ograniczeń wynikających z przepisów prawa oraz wytycznych sanepidu", np. osoby powyżej 4. roku życia będą musiały posiadać maski zakrywające usta i nos, a każdy ze zwiedzających zostanie wyposażony w jednorazowe rękawiczki, które będzie trzeba nosić podczas całej wizyty w placówce – ekspozycję będzie mogło zwiedzać jednocześnie do 20 osób.

"Wszystkie eksponaty i elementy dotykowe będą regularnie odkażane. Z użytkowania czasowo będą wyłączone eksponaty wymagające kontaktu zwiedzających z obszarem twarzy i głowy, tj. eksponaty wyposażone w słuchawki i opaski" – podkreślił Urząd Miasta Ciechanowa.

Ciechanowski samorząd przypomniał, że Park Nauki Torus "umożliwia zwiedzającym samodzielne eksperymentowanie, odkrywanie praw i badanie zależności – przede wszystkim w obszarach fizyki, matematyki, techniki i architektury". W komunikacie wspomniano m.in., że w marcu, tuż przed wybuchem epidemii, placówka udostępniła nową ekspozycję – "The Sound of Science", gdzie zwiedzający mają do dyspozycji nowe interaktywne stanowiska o tematyce związanej z muzyką i fizyką dźwięku.

"Można wsłuchać się w rytm bicia swojego serca i zbadać zależność między jego uderzeniami a ruchem ciała. Doskonałą zabawą jest także możliwość samodzielnego tworzenia muzyki poprzez grę na rurach. W dźwiękoszczelnej kabinie można porównać natężenie swojego głosu z innymi głośnymi dźwiękami takimi jak warkot motoru, odgłosy pracującej wiertarki czy dźwięk, jaki powoduje przelot samolotu. Są także dwa metalowe dzwony rurowe prezentujące efekt nałożenia na siebie dwóch fal" – wyjaśnił ciechanowski urząd miasta, opisując wystawę "The Sound of Science".

W komunikacie zaznaczono jednocześnie, że z uwagi na epidemię zwiedzający Park Nauki Torus "są proszeni o zakup biletów w miarę możliwości przez stronę internetową, a jeśli to nie jest możliwe – dokonywanie płatności w kasie bezgotówkowo".

Park Nauki Torus w Ciechanowie został otwarty w sierpniu 2019 r. Nazwa placówki pochodzi od znajdującej się tam unikatowej wieży ciśnień z lat 70. XX wieku – to obiekt wyróżniony ze względu na swą oryginalność w rankingu The World Geography. Wykonana ze stali konstrukcja wieży składa się z torusa, czyli zbiornika o pojemności 1560 metrów sześc., który kształtem przypomina obwarzanek oraz ze stanowiącej jego wsparcie hiperboloidy jednopowłokowej o wysokości 22 m, zbudowanej z siatki 64 rur, której podstawa ma średnicę ponad 11 m, a szczyt – gdzie osadzony jest torus – prawie 18 m.

Wieża ciśnień i teren wokół niej został zrewitalizowany w ramach inwestycji prowadzonej od 2017 r. z wykorzystaniem środków unijnych. Inwestycja kosztowała ponad 10 mln zł. W wybudowanym pawilonie dydaktycznym o powierzchni ok. 600 mkw. zorganizowano sale edukacyjne przeznaczone m.in. na warsztaty multimedialne rozwijające zainteresowania matematyką, fizyką, chemią i techniką. W obiekcie jest kawiarnia Cafe Pitagoras z widokiem na zrewitalizowaną wieżę ciśnień, park z alejkami i fontanną. (PAP)

mb/ joz/

Copyright © Fundacja PAP 2020