26.05.2020
PL EN
21.05.2020 aktualizacja 21.05.2020

Zmarł długoletni profesor Politechniki Krakowskiej Krzysztof Stypuła

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W wieku 72 lat w Krakowie zmarł prof. Krzysztof Stypuła – od 46 lat związany z Politechniką Krakowską, wieloletni członek senatu uczelni, pracownik Katedry Mechaniki Budowli i Materiałów Wydziału Inżynierii Lądowej PK i ekspert zaangażowany w sprawy miasta.

Prof. Krzysztof Stypuła zmarł we wtorek. Jak poinformowała w czwartek rzecznik Politechniki Krakowskiej Małgorzata Syrda-Śliwa, uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek. O godz. 10.30 w kościele Matki Boskiej Fatimskiej rozpocznie się msza św. pogrzebowa, po której na cmentarzu Podgórskim w Krakowie nastąpi pożegnanie zmarłego.

Prof. Stypuła ze swoją uczelnią był związany przez 46 lat. Przez wiele lat był członkiem Senatu PK, był też pracownikiem Katedry Mechaniki Budowli i Materiałów Wydziału Inżynierii Lądowej.

Uznawany był za specjalistę w dziedzinie statyki i dynamiki budowli, dynamiki gruntów i ochrony środowiska przed wibracjami. Profesor znalazł się także w grupie budowniczych warszawskiego metra i chciał, aby podobny środek transportu pojawił się także w Krakowie. Często zabierał głos w sprawach swojego miasta.

Profesor ukończył studia na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Krakowie i Wydziale Budownictwa Lądowego PK. Był autorem lub współautorem ponad 200 publikacji krajowych i zagranicznych, wykonawcą i kierownikiem ponad 170 prac naukowo-badawczych. W trakcie swojej pracy dydaktycznej stał się promotorem licznych prac inżynierskich, magisterskich i doktorskich.

Za swoją działalność naukowo-badawczą i ekspercką prof. Stypuła został wielokrotnie nagrodzony, m.in. nagrodami sekretarza naukowego PAN, Nagrodą im. Stefana Bryły i nagrodą TOPBuilder. Przyznano mu także odznaczenia państwowe, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi i Medal Komisji Edukacji Narodowej. Wyróżnienia odbierał także od władz swojej uczelni.

Jednym z zainteresowań profesora było pisanie wierszy i fraszek. Jego małe formy literackie zostały zebrane w tomiku "Sobie śpiewam, a ludziom".(PAP)

nak/ joz/

Copyright © Fundacja PAP 2020