27.05.2020
PL EN
21.05.2020 aktualizacja 21.05.2020

Opole/Minister podpisał rozporządzenie o połączeniu UO z PMWSZ

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Na Uniwersytecie Opolskim Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, podpisał w czwartek rozporządzenie o połączeniu UO z opolską Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową. Formalnie PMWSZ wejdzie w struktury UO 15 lipca.

Czwartkowa uroczystość na Uniwersytecie Opolskim jest zakończeniem trwającego kilka lat procesu łączenia UO z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową. Po trwającym kilka miesięcy impasie, gdy władze PMWSZ zerwały rozmowy na temat wejścia w struktury UO, w ubiegłym tygodniu rektorzy obydwu szkół podpisali porozumienie, na mocy którego od nowego roku akademickiego szkoła zawodowa przekształci się w Collegium Medicum Uniwersytetu Opolskiego.

Rektor UO prof. Marek Masnyk przypomniał, że idea włączenia PMWSZ do UO pojawiła się przy okazji tworzenia na uniwersytecie kierunku lekarskiego. Jednym z warunków powołania kierunku kształcącego w Opolu lekarzy, jaki zgłosił Jarosław Gowin - pełniący wówczas funkcję ministra nauki i szkolnictwa wyższego - było połączenie szkoły medycznej z uniwersytetem. "Są takie chwile, na które warto czekać nawet pięć lat" - podkreślił Masnyk.

Minister Murdzek powiedział, że wspólną decyzję rektorów o połączeniu przyjął z zadowoleniem, choć na korytarzach ministerstwa po jej podpisaniu "mówiono, że to cud".

"Kiedy przedstawiono mi listę plusów i nielicznych wątpliwości wiążących się z połączeniem uczelni, to przewaga plusów była druzgocąca. Zależy mi na tym, by połączenie uczelni odbyło się z pełnym poszanowaniem dorobku i wiedzy każdej z nich. (...) Jesteśmy przekonani, że to wzmacnia opolską uczelnię, a do rywalizacji z innymi ośrodkami, także światowymi, konieczne jest, żeby Uniwersytet Opolski był mocnym uniwersytetem" - powiedział minister.

Obecny na uroczystości poseł Jarosław Gowin podkreślił zasługi opolskiej szkoły medycznej, której osiągnięcia naukowe określił mianem "unikatowych", jednak wskazał na konieczność tworzenia silnych ośrodków naukowych, dzięki którym Polska będzie mogła szybciej wyjść z kryzysu wywołanego przez pandemię.

"Po odzyskaniu niepodległości w 1989 roku Polska realizowała dwie ścieżki rozwoju. Pierwsza, do 2015 roku, była oparta na inwestycjach zagranicznych. (...) Po 2015 roku realizowana jest ścieżka wielkich transferów społecznych. Obydwie ścieżki się wyczerpują. Kolejny etap musi być oparty na nauce i innowacjach. Z kryzysu szybciej się wydobędą te państwa, które potrafią skorzystać z potencjału nauki" - powiedział Gowin.

Wiceminister obrony Marcin Ociepa uważa, że opolski uniwersytet po połączeniu ze szkołą zawodową będzie mógł w wyjątkowy sposób skorzystać z efektu synergii.

"Medycyna to coś więcej, niż kierunek lekarski. (...) Efekt synergii będzie wynikał także z połączenia różnego podejścia do działania kadr obydwu uczelni: większego, starszego uniwerstytetu z młodym, dynamicznym ośrodkiem, który udowodnił, że doskonale rozumie wyzwania przyszłości. Zawsze uważałem, że Opole albo będzie miastem akademickim, albo miastem powiatowym" - powiedział Ociepa.

Zgodnie z ustaleniami pomiędzy rektorami do połączenia uczelni dojdzie w połowie lipca. Nowy rok akademicki studenci PMWSZ rozpoczną już jako studenci wydziału nauk o zdrowiu Uniwerystetu Opolskiego, który razem z wydziałem lekarskim będzie tworzył Collegium Medicum, na czele którego stanie rektor-elekt uczelni medycznej w randze prorektora UO. 

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020