Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
28.05.2020 aktualizacja 28.05.2020

Poziom glukozy związany z powikłaniami u młodych matek

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Podwyższony poziom hemoglobiny glikowanej ma związek z większym ryzykiem powikłań okołociążowych, w tym zgonu matki, nawet u kobiet bez zdiagnozowanej cukrzycy – informują kanadyjscy naukowcy na łamach pisma „PLOS Medicine”.

Poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c) jest wskaźnikiem glikemii, czyli stężenia glukozy we krwi. Wysoki poziom wskazuje na źle wyrównaną cukrzycę i przekłada się na podwyższone ryzyko powikłań okołociążowych. Naukowcy z Institute for Clinical Evaluative Sciences i Uniwersytetu w Toronto wykazali, że wysoki poziom HbA1c zwiększa ryzyko powikłań także u kobiet bez cukrzycy.

W badaniach przeprowadzonych w kanadyjskiej prowincji Ontario wzięło udział ponad 31 tys. kobiet w wieku od 16 do 50 lat, które rodziły w latach 2007 - 2015. Poziom hemoglobiny glikowanej mierzony był w ciągu 90 dni przed porodem. 90 proc. kobiet nie miało zdiagnozowanej cukrzycy.

W okresie od 23 tygodnia ciąży do sześciu miesięcy po porodzie 682 kobiety (2,2 proc.) doświadczyły poważnych powikłań okołociążowych, a część z nich zmarła z ich powodu.

Po wzięciu pod uwagę takich czynników jak wiek, ciąża mnoga, pochodzenie czy uzależnienia naukowcy ustalili, że każde zwiększenie stężenia hemoglobiny glikowanej o 0,5 proc. przekładało się na 1,16-krotne zwiększenie ryzyka powikłań i zgonu matki.

W przypadku kobiet bez cukrzycy, u których poziom hemoglobiny glikowanej przed porodem wynosił ponad 6,4 proc., ryzyko było 3,25-krotnie wyższe niż u kobiet z poziomem HbA1c poniżej 5,8 proc.

„Choć badanie poziomu hemoglobiny glikowanej u przyszłych matek bez cukrzycy nie jest standardem, nasze badania wskazują, że sprawdzanie stężenia HbA1c jest istotne, zwłaszcza w przypadku kobiet otyłych i mających nadciśnienie” - podsumowują autorzy.

Źródło: DOI: 10.1371/journal.pmed.1003104 (PAP)

koc/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024