08.07.2020
PL EN
28.05.2020 aktualizacja 28.05.2020

Resort nauki zwiększył subwencję dla uczelni - łącznie o 256 mln zł

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Resort nauki zwiększył subwencję dla podległych mu uczelni publicznych. Łącznie jest to dodatkowe 256 mln zł - wynika z opublikowanego w czwartek komunikatu. Ma to związek z utratą przez uczelnie części dochodów z powodu epidemii COVID-19.

"Komunikat o zwiększeniach wysokości subwencji ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz potencjału badawczego przyznanych na rok 2020" został opublikowany w czwartek na stronie resortu nauki.

Zwiększenie subwencji - łącznie o 256 mln zł - dotyczy publicznych uczelni nadzorowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). A jest to w sumie 99 szkół wyższych: 9 uczelni badawczych, 50 uczelni akademickich, 34 uczelnie zawodowe, a także 6 uczelni prowadzonych przez kościoły i związki wyznaniowe i finansowanych z budżetu państwa.

"Obecna sytuacja epidemiczna wywołana wirusem SARS-CoV-2 oraz liczne wystąpienia uczelni, jak i konferencji ich zrzeszających o pomoc w czasie pandemii skłoniły ministra do przyznania dodatkowego zwiększenia środków finansowych" - napisał w komunikacie wiceminister nauki Sebastian Skuza.

W komunikacie zwrócono uwagę, że za sprawą pandemii uczelnie straciły część swoich przychodów, m.in. z powodu zwalniania studentów z części opłat dydaktycznych (ma to związek z przejściem na zajęcia zdalne), ograniczenie wpływów z domów studenckich, wynajmu sal konferencyjnych, auli, obiektów sportowych, ośrodków wypoczynkowych czy punktów gastronomiczno-usługowych.

"Wychodząc naprzeciw obecnej niepewnej sytuacji finansowej, w jakiej znalazły się uczelnie, spowodowanej sytuacją epidemiczną przyznano zwiększenia subwencji" - napisał wiceminister Skuza w komunikacie.

Zwiększenia mają charakter jednorazowy i nie będą stanowiły zwiększenia podstawy naliczenia subwencji w roku 2021. 

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020