Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
27.05.2004 aktualizacja 27.05.2004

76 proc. Polaków chce budowy muzeum Powstania Warszawskiego

<p><strong>W badaniu przeprowadzonym na przełomie listopada i grudnia zeszłego roku aż 71 proc. ankietowanych uznało, że decyzja o wybuchu Powstania Warszawskiego była słuszna.</strong> Ponad 76 proc. badanych popiera też decyzję o budowie muzeum powstania. </p>

Sondaż przeprowadzono w dniach od 26 listopada do 5 grudnia zeszłego roku na reprezentatywnej próbie 1028 dorosłych mieszkańców Polski. Badanie, w którym zastosowano metodę bezpośredniego wywiadu ankieterskiego (czyli bez gotowych odpowiedzi), przeprowadziła firma Estymator.

Celem sondażu było przede wszystkim zbadanie stopnia wiedzy Polaków o Powstaniu Warszawskim oraz skojarzeń i odczuć związanych z tym wydarzeniem. Zlecił je Zespół Pełnomocnika Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy ds. Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Prawie wszyscy badani (97 proc.) słyszeli o Powstaniu Warszawskim, choć im młodszy wiek i niższe wykształcenie, tym mniejsza jest znajomość nazwy tego wydarzenia. Ponad 53 proc. ankietowanych umiało też poprawnie narysować symbol Polski Walczącej (tzw. kotwica), taka sama liczba badanych umiała dokładnie podać datę wybuchu powstania. 23 proc. odpowiedzi prawidłowo wskazało na gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" jako na przywódcę powstania, choć 67 proc. badanych nie umiało wymienić żadnego dowódcy.

Aż 71 proc. ankietowanych uważa, że decyzja o wybuchu Postania Warszawskiego była słuszna. Wątpliwości i krytyczny stosunek do tej decyzji zwiększają się wraz z poziomem wykształcenia oraz wielkością miejsca zamieszkania. Podobna liczba osób (69 proc.) uważa, że Powstanie Warszawskie miało pozytywny wpływ na dalszy bieg historii Polski.

"Znakomita większość ankietowanych nie ma najmniejszych wątpliwości co do słuszności decyzji o wybuchu powstania. Bardzo rzadko ten zryw narodowowyzwoleńczy kojarzony jest z ogromnymi startami w ludziach, ze zburzeniem miasta. To świadczy o tym, że Polacy mają bardzo romantyczny stosunek do tego wydarzenia" - komentuje historyk, prof. Wojciech Roszkowski.

"Zastanawiające jest to, że tylko 1 proc. ankietowanych kojarzy Powstanie Warszawskie ze zdradą Armii Czerwonej. Mało osób też zauważyło, że w Powstaniu Warszawskim konflikt nie sprowadzał się tylko do walki Polaków z Niemcami, że tuż za Wisłą stała armia radziecka. Niewątpliwie mamy tu do czynienia z wpływem PRL-owskich manipulacji w nauczaniu historii w szkołach" - ocenia Roszkowski.

Z Powstaniem Warszawskim utożsamiamy też dzieła artystyczne. Najbardziej znany jest film "Kanał" Andrzeja Wajdy, osoby przed 30. rokiem życia często wymieniały też książkę "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego oraz książkę Romana Bratnego "Kolumbowie" i zrobiony na jej podstawie film.

Ostatnia grupa pytań dotyczyła budowanego obecnie Muzeum Powstania Warszawskiego. Zdecydowana większość ankietowanych (76 proc.) popiera ideę budowy takiego muzeum. Za najważniejsze powody wizyt w takiej placówce badani podawali chęć poznania tego okresu historii lub pokazania komuś jej przebiegu.

* Nauka w Polsce - Agata Szwedowicz *

Data publikacji: 27 maja 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024