Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
27.05.2004 aktualizacja 27.05.2004

Polska kontenerowa stacja do uzdatniania wody

<p><strong>Kontenerową stację do uzdatniania wody, służącą do oczyszczania wód powierzchniowych, skażonych środkami trującymi lub mikrobiologicznie, opracowano w Wojskowym Instytucie Techniki Inżynieryjnej we Wrocławiu</strong>. Większość wód powierzchniowych nie nadaje się bezpośrednio do picia, ani do celów gospodarczych czy przemysłowych. Aby uzyskać wodę odpowiedniej jakości, należy ją uzdatnić.</p>

Umożliwia to na przykład stacja FPW 2000C, jaką w Wojskowym Instytucie Techniki Inżynieryjnej we Wrocławiu opracował zespół, kierowany przez płk dr. inż. Leszka Bogdana.

Stacja waży około 800 kg i mieści się w kontenerze, który można przewozić na przyczepkach do samochodów osobowych. Można ją wykorzystywać zarówno do celów wojskowych, jak i cywilnych, np. w razie potrzeby awaryjnego zaopatrywania ludzi w wodę pitną.

W czasie klęsk żywiołowych stacja jest w stanie zapewnić wodę pitną powodzianom, szpitalom i ośrodkom wypoczynkowym. Może też dostarczać czystą wodę do zbiorników i cystern.

Do obsługi stacji są potrzebne dwie osoby. Na otrzymanie pierwszej porcji oczyszczonej wody czeka się 20-30 minut. W ciągu godziny stacja "przerabia" 2,5 metra sześciennego wody.

"Technologia uzdatniania wody polega na wprowadzaniu do wody - aby ją odkazić lub wspomóc procesy oczyszczania - dwóch środków chemicznych. Chlor z podchlorynu wapnia dezynfekuje wodę, a siarczan glinu wytrąca zanieczyszczenia" - tłumaczy współkonstruktor stacji i kierownik zakładu, w którym ją opracowano, Waldemar Królikowski.

Stację tworzy zespół pomp, trzy kolumny filtracyjne, dozowniki odczynników oraz minilaboratorium - zestaw oznaczeń sanitarno-technologicznych. Zastosowany w stacji filtr FPW, opracowany także w tym instytucie, posiada certyfikat wymagań standardów NATO.

Stację opracowano w wyniku doświadczeń Dolnoślązaków po powodzi z 1997 roku. Wykonano ją w ramach projektu celowego, dofinansowanego przez KBN.

* Nauka w Polsce - Anna Zdolińska *

Data publikacji: 27 maja 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024