Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
07.06.2004 aktualizacja 07.06.2004

Pierwsze polskie w pełni implantowalne sztuczne serce za pięć lat

Pierwsze całkowicie implantowalne sztuczne serce powstanie w Polsce najprawdopodobniej za pięć lat. \"Ma to być konstrukcja trwała, łatwa w naprawie i ograniczająca u pacjenta ryzyko groźnych infekcji\" - mówi kierownik Pracowni Sztucznego Serca w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, Roman Kustosz.

Jak dotąd na świecie powstały jedynie dwa całkowicie implantowalne modele pełnych protez serca, gotowe do badań klinicznych. Ich twórcami są naukowcy ze Stanów Zjednoczonych.

\"Opracowanie w pełni implantowalnej protezy serca stało się koniecznością - mówi Kustosz. - Badania światowe wykazują jednoznacznie, że konstruowane wcześniej pneumatyczne protezy serca, częściowo implantowalne, sprawdzają się w krótkotrwałym leczeniu, kiedy chorego trzeba wspomagać przez kilka bądź kilkanaście tygodni. Na dłuższą metę nie jest to jednak dobre rozwiązanie\".

Częściowe wszczepianie protezy do organizmu pacjenta, kiedy pewne jej elementy pozostają na zewnątrz ciała, stwarza bowiem ryzyko wystąpienia u chorego groźnych infekcji, krwotoków lub wykrzepiania się implantu.

\"Nowa proteza, która po raz pierwszy w Polsce ma być skonstruowana jako całkowicie implantowalna, zapewni ciągłość powłok skórnych u pacjenta, minimalizując ryzyko infekcji z zewnątrz\" - tłumaczy Kustosz.

Nowa proteza ma być lekka - będzie ważyć poniżej 1 kilograma, wyposażona w napęd elektrohydrauliczny i trwała.

\"Postanowiliśmy, że poszczególne podzespoły sztucznego serca muszą wytrzymać co najmniej 3-5 lat. Zmierzamy jednak do tego, by proteza była permanentna, czyli żeby mogła funkcjonować w ciele pacjenta przez kilkanaście lat\" - mówi konstruktor.

Nowym rozwiązaniem, zastosowanym jedynie w konstrukcji polskiej, ma być także modułowość protezy.

\"Polskie sztuczne serce nie będzie, tak jak amerykańskie, jednolitą całością. Jeśli nastąpi zużycie jednego podzespołu, można będzie go wymontować i zastąpić nowym - opisuje Kustosz. - Nie trzeba będzie przeprowadzać skomplikowanej operacji i wymontowywać całej protezy, kiedy zepsuje się tylko jeden element. Pozwoli to stosować w celu wymiany niektórych podzespołów protezy technikę operacji małoinwazyjnych\".

Nowa konstrukcja będzie pierwszą w Polsce całkowicie implantowalną, pełną protezą serca. \"W roku 1994 opracowano już w Polsce pierwsze sztuczne serce. Była to jednak proteza pneumatyczna i częściowo implantowalna\" - przypomina Kustosz.

Nim, według planów - w roku 2009, powstanie w Polsce pierwsze całkowicie implantowalne sztuczne serce, w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii opracowana zostanie, najprawdopodobniej w roku 2007, implantowalna elektrohydrauliczna komora wspomagania serca.

* Nauka w Polsce - Joanna Poros *

Data publikacji: 7 czerwca 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024