Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
09.06.2004 aktualizacja 09.06.2004

Nie potrząsaj swoim dzieckiem!

Pod hasłem \"Nie potrząsaj swoim dzieckiem!\" odbyła się pod koniec lutego w Łodzi kampania informacyjna dotycząca zespołu dziecka potrząsanego. Na ryzyko wystąpienia zespołu dziecka potrząsanego narażone są głównie niemowlęta do 11 miesiąca życia.

Potrząsając dzieckiem, rodzice często wyładowują swoje zniecierpliwienie na jego krzyk czy płacz.

\"Kiedy główka dziecka jest duża i ciężka w stosunku do reszty ciała, mięśnie wiotkie, a mózg bardzo delikatny, wtedy możemy nieświadomie uszkodzić dziecko, doprowadzić do tego, że zostanie kaleką\" - ostrzega prezes Fundacji Pomocy Rodzinie \"Opoka\" w Łodzi, Izabella Kołecka.

Zdaniem mazowieckiego konsultanta ds. chirurgii dziecięcej prof. Bibiany Mossakowskiej, zespół ten jest bardzo trudny do rozpoznania i do leczenia.

Według danych europejskich, około 80 proc. rodziców potrząsa dziećmi, a tylko jeden na 100 przypadków \"dzieci potrząsanych\" jest rozpoznawany. W Polsce nie prowadzi się takich badań.

W wyniku potrząsania dochodzi do uszkodzeń układu kostno-stawowego u niemowlęcia, co odzywa się w przyszłości zaburzeniami rozwoju tego układu.

\"Potrząsanie może powodować też cięższe uszkodzenia, np. rozerwanie naczyń żylnych, które znajdują się tuż pod oponą mózgu. To prowadzić może do wylewów śródczaszkowych, które w następstwie mogą doprowadzić do uszkodzeń centralnego układu nerwowego i spowodować kalectwo dziecka na całe życie\" - przestrzega prof. Mossakowska.

Według psychiatrów i psychologów, zespół dziecka potrząsanego może skutkować w przyszłości nerwicami i depresją.

Ich zdaniem, dotąd często mówiono o urazach wczesnodziecięcych jako przyczynie zaburzeń w wieku dorosłym. Nie mówiło się jednak o tym, że był to zespół dziecka potrząsanego.

\"Jeśli dojdzie do mikrouszkodzeń odśrodkowego układu nerwowego, to mogą wystąpić nerwice, depresje oraz przede wszystkim zaburzenia osobowości\" - mówi dr Krzysztof Tronczyński.

Organizatorami kampanii były Fundacja Pomocy Rodzinie \"Opoka\" oraz Wydział Zdrowia Publicznego Urzędu Miasta Łodzi. Patronat nad kampanią sprawował rzecznik praw dziecka Paweł Jaros.

* Nauka w Polsce - Kamil Szubański *

Data publikacji: 9 czerwca 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024