Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
20.06.2004 aktualizacja 20.06.2004

Granty na badania w dziedzinie farmakologii i medycyny

Fundusze na przeprowadzenie badań naukowych - granty Fundacji na Rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny - przekazano na początku marca w Warszawie laureatom konkursu na projekty badawcze.

Celem powstałej w roku 2001 Fundacji jest finansowe wspieranie projektów badawczych z zakresu nauk farmaceutycznych i medycznych.

Jest to pierwsza tego typu fundacja założona przez prywatną polską firmę farmaceutyczną. W skład Rady Naukowej Fundacji wchodzi dziesięciu wybitnych przedstawicieli różnych dziedzin nauki pod przewodnictwem farmakologa prof. Jacka Spławińskiego.

Laureatów drugiego już konkursu Fundacji wybrano spośród autorów 162 projektów. Większość prac spełniających wymogi formalne i merytoryczne otrzymała wysokie oceny.

***

* Projekt prof. Witolda Rużyłły z Instytutu Kardiologii w Aninie zakłada zbadanie przydatności kolistych odcinków DNA, tzw. plazmidów, dla czynników powodujących powstawanie nowych naczyń w mięśniu sercowym.

Celem jest opracowanie metody umożliwiającej ratowanie pacjentów, w przypadku których zawodzą stosowane dotychczas sposoby udrażniania dostarczających krew do serca naczyń wieńcowych.

* Prof. Irena Hausmanowa-Petrusewicz z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej w Warszawie zajmuje się oceną korelacji między liczbą kopii genu SMN2 i jego ekspresją, czyli aktywnością, a klinicznym obrazem rdzeniowego zaniku mięśni (SMA), choroby dotyczącej głównie dzieci.

Być może uda się ją leczyć regulując aktywność genu przez podawanie odpowiednich leków.

* Opracowanie wzorcowego, powszechnego systemu wczesnej diagnostyki płodowego układu krążenia (zwłaszcza w I trymestrze ciąży) to cel programu badań dr Joanny Szymkiewicz-Dangel z II Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii AM w Warszawie.

* Dr Łucja Fiszer-Maliszewska z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu bada zależność pomiędzy indywidualnymi różnicami genetycznymi a skutecznością i skutkami ubocznymi chemioterapii w raku jajnika.

* Prof. Andrzej Kwolek z Uniwersytetu Rzeszowskiego prowadzi badania nad wpływem rehabilitacji na agregację płytek krwi u pacjentów po udarze mózgu. Aktywność płytek wiąże się ze skłonnością do zakrzepów, a ta z kolei - z tendencją do kolejnego udaru niedokrwiennego.

* Prof. Andrzej Szczeklik z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie szuka mechanizmu, na drodze którego niesteroidowe leki przeciwzapalne (jak aspiryna) wywołują niekiedy astmę lub pokrzywkę. Pozwoli to poszerzyć naszą wiedzę o układzie odpornościowym.

* Dr Janusz Kasperczyk ze Śląskiej Akademii Medycznej prowadzi badania nad wykorzystaniem miniaturowych kapsułek, mikrosfer, w leczeniu nowotworów mózgu.

Powoli i stale uwalniane z rozpuszczających się kapsułek leki zapewniają stały poziom substancji aktywnej, a ich umiejscowienie w okolicy nowotworu ogranicza działanie głównie do chorej tkanki i zmniejsza skutki uboczne.

***

Oprócz grantów przyznano w tym roku specjalne wyróżnienie dla prof. Romana Kaliszana, autora wielu prac naukowych, m.in. metody zwiększającej czułość badań chromatograficznych 10 tys. razy. W roku 2003 otrzymał on nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Fundację finansuje polska firma farmaceutyczna Polpharma. III edycja konkursu Fundacji na Rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny poświęcona będzie chorobom układu krążenia. Ze szczegółami można się zapoznać na internetowej stronie Fundacji http://www.polpharma.com.pl

* Nauka w Polsce - Paweł Wernicki *

Data publikacji: 20 czerwca 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024