Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
20.06.2004 aktualizacja 20.06.2004

Nowoczesny poduszkowiec dla służb ratowniczych

Nową generację wielozadaniowych poduszkowców z napędem hybrydowym opracowano w Instytucie Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn na Politechnice Wrocławskiej we współpracy z firmą z Miłoszyc k. Wrocławia.

Zawierający pionierskie rozwiązania wynalazek wykorzystywany będzie przez służby ratownicze w sytuacjach kryzysowych.

Zespół konstruktorów, kierowany przez prof. Piotra Dudzińskiego - szefa Zakładu Inżynierii Maszyn Roboczych i Pojazdów Przemysłowych na PWr i zastępcę dyrektora ds. nauki i rozwoju kadr w Instytucie Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn PWr - opracował wynalazek w oparciu o poduszkowiec wcześniejszej generacji, wyprodukowany przez firmę z Miłoszyc.

Zastosowane przez konstruktorów nowe rozwiązania to: napęd strugowodny - w przypadku operowania poduszkowcem nad zbiornikiem wodnym, ruch rewersyjny, kontrolowana manewrowość pojazdu oraz możliwość podłączania narzędzi roboczych niezbędnych w sytuacjach kryzysowych.

W konwencjonalnym poduszkowcu wytwarzający siłę ciągu wentylator ma małą sprawność i powoduje bardzo dużo hałasu.

\"Nasza innowacja polega na tym, że kiedy pojazd +leci+ nad wodą, wentylator jest wyłączany i uruchamia się napęd strugowodny, opuszczany pod wodę. Pojazd przemieszcza się wówczas cicho\" - wyjaśnia prof. Dudziński.

Kolejną nowością jest kontrolowana manewrowość poduszkowca. \"Pędnik strugowodny, wyposażony w specjalne opływowe elementy, posiada możliwość obrotu, co znakomicie zwiększa efektywność skrętu pojazdu\" - tłumaczy naukowiec.

Dzięki dołączonym przez konstruktorów do wentylatora obrotowym łopatom uzyskuje się ruch rewersyjny i można przemieszczać się poduszkowcem do tyłu, co jest bardzo cenne w obszarach o ograniczonej manewrowości.

\"Konstruując nową generację poduszkowca wypełniliśmy pewną lukę na rynku. Do popularnych dotąd poduszkowców rekreacyjnych i wojskowych dodaliśmy poduszkowiec wykorzystywany przede wszystkim w sytuacjach kryzysowych\" - podkreśla prof. Dudziński.

Specjalny napęd hydrostatyczny, potrzebny do odłączania wentylatora i podłączania napędu strugowodnego, wykorzystywany jest jako zasilenie narzędzi niezbędnych w sytuacjach kryzysowych, jak np. wiertarki.

\"Nową generacją poduszkowców zainteresowała się firma BUMAR. Prawdopodobnie z tą właśnie firmą rozpoczniemy produkcję poduszkowców na szerszą skalę\" - informuje prof. Dudziński. Nowy poduszkowiec ma być wykorzystywany głównie w Polsce.

Nową generację wielozadaniowych poduszkowców z napędem hybrydowym nagrodzono złotym medalem na międzynarodowej wystawie wynalazczości Brussels Eureka. Poduszkowiec powstał we współpracy z firmą Hovertech SA.

* Nauka w Polsce - Joanna Poros *

Data publikacji: 20 czerwca 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024