Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
20.06.2004 aktualizacja 20.06.2004

Wiedza archeologiczna o delcie Nilu nadal bardzo mała

O najważniejszej części starożytnego Egiptu, jaką jest delta Nilu, wiemy nadal bardzo mało - ocenia szef polskiej misji archeologicznej w Sakkarze prof. Karol Myśliwiec.

\"Szacuje się, że na terenie Egiptu znajduje się 30 proc. zabytków starożytnego świata. Mimo że prace archeologiczne w tym kraju przebiegają intensywnie, nadal bardzo mało wiemy o najważniejszej części starożytnego Egiptu, jaką jest delta Nilu\" - mówi prof. Myśliwiec.

Początkowo archeologia była traktowana nie jako nauka, lecz jako hobby, a część terenów, na których znajdują się archeologiczne skarby, po prostu zabudowywano.

\"Wagę badań na terenie delty Nilu podkreślał odpowiednio dopiero prof. Kazimierz Michałowski. To właśnie on był prekursorem powojennych badań archeologicznych na tym terenie\" - przypomina prof. Myśliwiec.

Naukowcy z innych krajów dziwili się, że polska misja archeologiczna w Sakkarze na teren badań wybrała zachodnią stronę piramidy Dżesera.

\"Mówiono nam, że możemy liczyć co najwyżej na odnalezienie w tym miejscu śmietniska, a nie ważnego grobowca\" - wspomina archeolog.

Grobowiec jednak Polacy odnaleźli, a w nim jedne z najwspanialszych starożytnych malowideł w Egipcie oraz przepiękne niewykończone reliefy na ścianach.

\"To rzecz naprawdę wyjątkowa\" - ocenia prof. Myśliwiec.

14 października ubiegłego roku prowadząca badania na cmentarzysku w egipskiej Sakkarze misja archeologiczna Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, której szefem jest prof. Myśliwiec, odkryła w półce skalnej na zachód od słynnej piramidy Dżesera inskrypcję hieroglificzną, należącą do tzw. biografii idealnej.

Fragment starożytnego napisu pozwolił stwierdzić, że natrafiono na powstały w okresie Starego Państwa grobowiec człowieka o imieniu Ni-anch-Nefertum, kapłana przy piramidach należących do dwóch władców Egiptu - Unisa, ostatniego faraona V dynastii, i Tetiego, pierwszego faraona dynastii VI.

* Nauka w Polsce - Joanna Poros *

Data publikacji: 20 czerwca 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024