Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
20.06.2004 aktualizacja 20.06.2004

Przyrodnicy powiększają rezerwat Jeziora Siedmiu Wysp

Jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w kraju, leżący przy polsko-rosyjskiej granicy rezerwat Jeziora Siedmiu Wysp, zostanie powiększony.

Ten obszar na Mazurach, obejmujący jezioro Oświn, jest miejscem lęgu i żerowania rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków.

Prace nad powiększeniem i zamknięciem od północy granicy rezerwatu Jeziora Siedmiu Wysp dobiegają końca po 16 latach.

Przyrodnicy liczą, że w tym roku uda się sfinalizować wszystkie zabiegi, których konsekwencją będzie połączenie obszarów stanowiących żerowiska i miejsca lęgowe unikalnych gatunków ptaków.

\"Rezerwat i wchodzące w jego skład jezioro Oświn to jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Europie. Został uznany za rezerwat Konwencji Ramsarskiej, dotyczącej ochrony obszarów wodno-błotnych o znaczeniu międzynarodowym\" - podkreśla Maja Jakubiuk z pracowni Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Olsztynie.

W rezerwacie Jeziora Siedmiu Wysp można spotkać zagrożone wyginięciem kanie czarne, rybołowy i błotniaki. Jest to jedyne miejsce w kraju, w którym lęgnie się gęś gęgawa.

Jest to także teren odwiedzany przez kaczki chełmiatki i rożeńce. Ptaki te przylatują z północy, między innymi z Syberii. Swoje gniazda mają tu też orły bieliki.

\"Ten teren jest ważnym punktem na trasie migracji ptaków. Z punktu widzenia przyrodniczego interesująca jest cała mozaika elementów składających się na ten rezerwat, ponieważ znajdziemy tam jezioro, rzeczkę, a także torfowiska i bagna\" - zaznacza Jakubiuk.

Na międzynarodową mapę przyrodniczą rezerwat trafił w 1984 roku. Jego rangę podniesiono w chwili wpisania jeziora Oświn na unijną listę obszarów chronionych \"Natura 2000\".

* Nauka w Polsce - Tomasz Sosnowski *

Data publikacji: 20 czerwca 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024