Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
01.07.2004 aktualizacja 01.07.2004

Integracja nauk pozwala uzyskać najlepsze wyniki

Dzięki wykorzystaniu zdobyczy różnych nauk można lepiej wykorzystać wyniki badań biochemicznych - uważa prof. Leszek Kaczmarek, członek komitetu naukowego 29. Kongresu FEBS http://www.febs2004.pl (Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych) w Warszawie.

Jeden z najważniejszych nurtów biochemii to badanie enzymów. \"Kiedy organizowałem sesję wykładów na kongresie, chciałem pokazać, jak szeroko należy traktować dzisiejszą wiedzę o enzymach\" - mówi prof. Kaczmarek.

Nie chodzi bowiem tylko o badanie enzymu, który katalizuje jakiś proces. \"Nie wystarczy skupić się na samym procesie. Badanie enzymów ma daleko idące implikacje dla fizjologii komórki, narządu czy organizmu, dla patologii\" - zaznacza.

Tematem sesji i wykładu plenarnego Petera Sondereggera, na które prof. Kaczmarek zapraszał gości, były zewnątrzkomórkowe proteazy - enzymy, które mogą rozkładać macierz zewnątrzkomórkową, czyli białka znajdujące się na zewnątrz komórki w mózgu.

\"Aby coś nowego i ważnego o nich powiedzieć, trzeba było sięgnąć do fizjologii mózgu, do chorób mózgu, do neuroanatomii, elektrofizjologii, genetyki człowieka. I te wszystkie rzeczy trzeba badać razem we wzajemnym związku\" - podkreśla Kaczmarek.

W trakcie tej sesji David Lomas z Cambridge opowiadał o tym, jak - badając pewną grupę enzymów - doszedł do takiego punktu, że mógł zidentyfikować zupełnie nowy rodzaj choroby - związanej z defektem tych enzymów.

\"Choroby te nazwał serpinopatiami, ponieważ te enzymy nazywają się serpiny. Zebrał przykłady chorób, które nie były do tej pory traktowane wspólnie i odkrył ich wspólne podłoże\" - podkreśla profesor.

Peter Sonderegger z kolei odkrył pewien enzym, po czym okazało się, że istnieje rodzina algierska, badana w szpitalu w Paryżu, cierpiąca na genetyczną chorobę, związaną z dysfunkcją genu kodującego ten właśnie enzym.

Aby współczesna nauka posuwała się do przodu, konieczne jest szerokie spojrzenie na badany problem i wykorzystanie wszystkich dostępnych dziedzin wiedzy. Jest to konieczne na przykład w neurobiologii.

Prof. Leszek Kaczmarek jest neurobiologiem, zajmuje się przede wszystkim plastycznością neuronalną, czyli uczeniem się i pamięcią, oraz neurodegeneracją, czyli śmiercią komórek nerwowych. W tej dziedzinie nastąpiła integracja bardzo wielu nurtów naukowych.

\"To doprowadziło do tego, że jest to niesłychanie szybko rozwijająca się dziedzina nauki\" - zwraca uwagę badacz.

* Nauka w Polsce - Urszula Jabłońska *

1 lipca 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024