Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
05.07.2004 aktualizacja 05.07.2004

Polski Kongres FEBS wyjątkowo udany

Interesujące sesje i możliwość wymiany doświadczeń między naukowcami zarówno z zachodniej, jak i wschodniej Europy - to bilans zakończonego 1 lipca w Warszawie 29. Kongresu FEBS (Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych). Przewodnim zagadnieniem kongresu było zbliżanie się nauk biochemicznych do medycyny.

\"Nauka idzie w kierunku biomedycyny. Biochemia doszła już do takiego poziomu, że jej odkrycia i to, co osiągamy może być już przenoszone na organizm\" - mówi przewodnicząca komitetu organizacyjnego Kongresu, prezes Polskiego Towarzystwa Biochemicznego http://www.ptbioch.edu.pl/ prof. Jolanta Barańska.

Jak zaznacza, w trakcie Kongresu odbyło się wiele wykładów np. na temat kontroli i regulacji metabolizmu, o ogólnym i biomedycznym charakterze.

Za bardzo ciekawe prof. Barańska uznała też m.in. sesje dotyczące tzw. niekodującego RNA, czyli RNA które nie jest odpowiedzialne za syntezę białek, tylko pełni inne regulatorowe role.

\"Hasłem tego kongresu może być zdanie: +Małe jest piękne+. Nie dość że piękne, to użyteczne. Możliwości wykorzystania RNA jako leku są już, jak się wydaje, w zasięgu naszej ręki\" - zwraca uwagę prof. Jan Barciszewski, szef pracowni tRNA w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN http://www.ibch.poznan.pl/ w Poznaniu.

Wyjątkowość odbywającego się w Polsce spotkania w porównaniu z wcześniejszymi kongresami polegała m.in. na tym, że uczestniczyło w nim wielu naukowców z Europy Wschodniej, przede wszystkim z krajów byłego Związku Radzieckiego.

\"Pierwszy raz w historii zjazdów FEBS przeznaczyła pewną sumę pieniędzy na stypendia dla naukowców, którzy nie mogliby pozwolić sobie na podróż do Warszawy, pobyt w hotelu i opłatę konferencyjną. Dzięki temu ufundowaliśmy pełne stypendia dla czterdziestu uczestników z byłych krajów socjalistycznych, które nie należą do Unii Europejskiej\" - podkreśla prof. Andrzej Dżugaj z Instytutu Zoologicznego http://www.biol.uni.wroc.pl/instzool/ Uniwersytetu Wrocławskiego.

Komitet organizacyjny zjazdu pozyskał też pewne środki publiczne, które zostały przeznaczone na stypendia dla naukowców z tych krajów, które wstąpiły do Unii, czyli na przykład z Polski i Litwy.

Według organizatorów, w zjeździe uczestniczyło wyjątkowo dużo młodych naukowców, wielu z nich prezentowało swoje prace w trakcie sesji. Przed samym zjazdem odbyło się na Wydziale Biologii http://www.biol.uw.edu.pl/ Uniwersytetu Warszawskiego dodatkowo dwudniowe \"Forum Młodych\", w którym wzięły udział osoby przed doktoratem, chcące wymienić się wiedzą i poglądami.

Polscy gospodarze konferencji przyznają, że przygotowując zjazd korzystali z doświadczeń kolegów z innych krajów, ale - jak oceniają - sprostali zadaniu i pod względem organizacyjnym Kongres funkcjonował bardzo dobrze.

\"Jest bardzo trudno się chwalić, ale naprawdę wydaje mi się, że w porównaniu z innymi zjazdami widać, że udało nam się zrobić bardzo wiele. Wystawy, stoiska firmowe i postery (sesje plakatowe) były bardzo dobrze zorganizowane. Było pełno ludzi. Postaraliśmy się o ciekawy bardzo dobór wykładowców. Myślę, że ogólnie rzecz biorąc uczestnicy spotkania są bardzo zadowoleni\" - zaznacza prof. Barańska.

Oczywistym dla wszystkich pozytywnym skutkiem zjazdu jest fakt, że przy jego okazji uczeni mogą zaprzyjaźnić się i zaplanować ewentualną przyszłą współpracę. Na warszawskim kongresie również z wybitnymi naukowcami ze wschodu Europy.

Prof. Jolanta Barańska pamięta, że na dwóch poprzednich zjazdach FEBS, w których uczestniczyła, nie było wśród wykładowców nikogo z Rosji. W Warszawie przedstawiło swoje referaty kilku znanych biochemików z tego kraju.

Kongres Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych organizowany jest co roku w innym kraju europejskim. W Polsce odbywa się po raz drugi. Po raz pierwszy zorganizowano go w 1966 roku w Warszawie.

* Nauka w Polsce - Urszula Jabłońska *

5 lipca 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024