Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
08.07.2004 aktualizacja 08.07.2004

Obozowisko pasterskie sprzed 5 tys. lat nad Skawą

Ślady szałasów - pozostałości sezonowego obozowiska pasterskiego sprzed 5 tys. lat - odkryli archeolodzy w Mucharzu nad Skawą.

\"Prowadziłem tam wspólnie z Teresą Kosmalą badania ratownicze w związku z budową zapory wodnej na Skawie. Natrafiliśmy na ślady osadnictwa neolitycznego - kultury pucharów lejkowatych z około 3000 lat p.n.e.\" - mówi doc. Paweł Valde-Nowak z krakowskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii PAN http://www.archeo.pan.krakow.pl/

Kultura pucharów lejkowatych, zwana tak od charakterystycznego kształtu ceramiki, rozwijała się na nizinie środkowoeuropejskiej około IV-III tysiąclecia p.n.e.

Ludność tej kultury - rolnicy i pasterze - zamieszkiwała tereny nizinne od Danii i Holandii, przez Niemcy, Polskę, do zachodniej Ukrainy.

\"Nad Skawą znaleźliśmy ślady szałasów - pozostałości sezonowego obozowiska pasterskiego. Jest to już teren górski - środowisko nietypowe dla związanej z nizinami kultury pucharów lejkowatych. Z całego Podkarpacia znamy tylko pięć stanowisk tej kultury. Obozowisko w Mucharzu jest najdalej wysuniętym na południe\" - wyjaśnia doc. Valde-Nowak.

* Nauka w Polsce - Andrzej Markert *

8 lipca 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024