Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
13.07.2004 aktualizacja 13.07.2004

14. Europejskie Sympozjum Chemii Fluoru

Ponad 400 naukowców - chemików, fizyków i biochemików, zajmujących się badaniami z dziedziny chemii fluoru - bierze udział w trwającym od poniedziałku w Poznaniu 14. Europejskim Sympozjum Chemii Fluoru http://www.fluor2004.amu.edu.pl/

W sympozjum uczestniczą badacze z 28 krajów, a także przedstawiciele przemysłu, który finansuje większość badań materiałowych w tej dziedzinie, nowe technologie i nowe leki.

W USA zarejestrowano już 128 preparatów leczniczych, zawierających związki fluoru. Znajdują one zastosowanie w leczeniu m.in. stanów zapalnych, nadciśnienia, schorzeń centralnego układu nerwowego, lub nowotworów.

\"O rozwoju cywilizacyjnym ludzkości w pierwszej połowie XXI wieku zadecydują nauki z pogranicza chemii, biologii i medycyny. W tej rodzinie nauk badania fluoru i fluorowanych związków będą ważnym dla rozwoju cywilizacyjnego ogniwem\" - ocenia prof. Henryk Koroniak z Wydziału Chemii http://www.staff.amu.edu.pl/~wchem/ Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Podczas poniedziałkowego wykładu inauguracyjnego prof. William Dolbier z Uniwersytetu Stanu Floryda http://www.ufl.edu/ (USA) zaprezentował dotychczasowe osiągnięcia chemii fluoru - od nowoczesnych leków, zawierających związki fluoru, poprzez wykorzystanie fluoru przy produkcji środków zwalczających szkodniki, lub teflonu, aż do emulsji fluorokarbonowej, która może być wykorzystywana przy produkcji sztucznej krwi.

\"Istniejący obecnie preparat (emulsja fluorokarbonowa) nie może być stosowany jako lek, ale niedługo powstanie taka mieszanka emulsji, którą będzie można podać człowiekowi. Z tego co wiem, preparat taki jest obecnie w stadium badań klinicznych\" - zwraca uwagę prof. Koroniak.

Preparaty zawierające taką mieszankę emulsji będą mogły być wykorzystywane jako sztuczna krew, podawana ludziom w stanach zagrożenia życia.

Międzynarodowe spotkania uczonych zajmujących się badaniami związków i materiałów zawierających fluor są obecnie organizowane cyklicznie co trzy lata, w ramach dwóch serii - Międzynarodowych Sympozjów Chemii Fluoru oraz Europejskich Sympozjów Chemii Fluoru.

Poznańskie 14. Europejskie Sympozjum Chemii Fluoru zakończy się 16 lipca. Następne takie sympozjum ma się odbyć w 2007 roku w Pradze.

* Nauka w Polsce - Jan Koprowski *

13 lipca 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024