Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
13.07.2004 aktualizacja 13.07.2004

Rzekotki w sztucznej hodowli rosną wolniej, bo jest zimno

Chłodne lato powoduje, że wolniej niż zwykle rozwijają się rzekotki drzewne w sztucznej hodowli w Suwalskim Parku Krajobrazowym http://www.spk.org.pl/ (SPK).

Park chce latem wypuścić na wolność około tysiąca odhodowanych rzekotek w ramach reintrodukcji, czyli przywracania tego gatunku.

Rzekotka drzewna jest płazem chronionym. Suwalski Park Krajobrazowy (SPK) realizuje od dwóch lat projekt reintrodukcji tego rzadkiego płaza na swoim terenie.

W tym celu pobrano skrzek rzekotek w sąsiednim Wigierskim Parku Narodowym http://www.wigry.win.pl/ by wyhodować z niego żabki. W ubiegłym roku wypuszczono na teren SPK około tysiąca rzekotek w różnym stadium rozwoju.

Rzekotki zanikły w SPK w latach 90. Nie wiadomo, dlaczego tak się stało.

Hodowla rzekotek do pełnego przekształcenia się kijanki w ukształtowanego osobnika trwa 2-3 miesiące - opowiada zajmujący się hodowlą tych płazów Paweł Siwak z SPK.

Wypuszczana na wolność żabka mierzy 1,5-2 cm. W SPK rzekotki są hodowane w małych zbiorniczkach wodnych (50-litrowych misach i 20-litrowych akwariach) ustawionych w parkowym ogródku, gdzie temperatura wody, jej skład i warunki są naturalne.

Wszystko po to, by tak wyhodowana rzekotka miała szanse zadomowić się i przetrwać w warunkach naturalnych. Czasem kijanki są dokarmiane wysokobiałkowym pokarmem dla rybek.

CHŁODNE, DESZCZOWE LATO

Hodowane w tym roku rzekotki miały być wypuszczone do naturalnych oczek wodnych na terenie SPK już w tym tygodniu, ale opóźni się to o dwa-trzy tygodnie.

Tegoroczna deszczowa aura generalnie sprzyja płazom. \"Mamy, można powiedzieć, płazi rok, bo jest dużo wody\" - ocenia p.o. dyrektora SPK, Teresa Świerubska.

Park będzie monitorował populację wypuszczanych rzekotek. Żaba ta zaczyna być zdolna do rozrodu po dwóch latach.

Jednym ze sposobów monitoringu jest liczenie samców po wydawanych przez nich charakterystycznych odgłosach w okresie godowym.

W ubiegłym roku z 20 wypuszczonych dorosłych osobników przesiedlonych z Wigierskiego Parku Narodowego doliczono się po odgłosach pięciu.

\"Ale to nie znaczy, że tylko tyle ich przetrwało. Na wielu mogliśmy po prostu nie trafić\" - wyjaśnia Siwak.

***

Suwalski Park Krajobrazowy powstał w 1976 roku. Jest najstarszym parkiem krajobrazowym w Polsce. Na jego terenie znajdują się m.in. 22 jeziora o powierzchni większej niż 1 hektar każde i wiele mniejszych oczek wodnych.

W parku żyje 11 gatunków płazów: pospolite gatunki żab, ale też ropuchy, kumak nizinny, huczek ziemny oraz traszki zwyczajne i grzebieniaste.

* Nauka w Polsce - Izabela Próchnicka *

13 lipca 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024