Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
15.07.2004 aktualizacja 15.07.2004

Brakuje ludzi biznesu i mediów w projekcie "Zdrowie i życie"

Zbyt mało przedstawicieli biznesu i mediów zgłasza się do udziału w pracach grupy ekspertów Pilotażowego Projektu Foresight w dziedzinie \"Zdrowie i życie\" - oceniono w środę w Warszawie.

Prace nad projektem trwają od kilku miesięcy w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji http://www.mnii.gov.pl

O KSZTAŁT POLSKIEJ NAUKI I GOSPODARKI

Celem projektu jest prognozowanie i stymulowanie rozwoju polskiej nauki i gospodarki w zakresie \"zdrowia i życia\". Angielskie słowo \"foresight\" oznacza \"przezorność, zapobiegliwość\".

Jednym z etapów realizacji projektu jest wyłonienie grupy ekspertów. Powołano już 150 specjalistów, zajmujących się tą problematyką, reprezentujących głównie naukę, politykę i gospodarkę.

Uczestnicy środowego spotkania uznali, że grupę tę trzeba powiększyć. Nie ma w niej, jak na razie, np. ani jednego reprezentanta mediów, ponieważ żaden z nich nie zgodził się na przyjęcie takich obowiązków.

Listę ekspertów tzw. głównego panelu tematycznego programu rozszerzono już w środę o dwóch ekonomistów - prof. Andrzeja Matczewskiego (Uniwersytet Jagielloński http://www.uj.edu.pl) i prof. Andrzeja Jasińskiego (Uniwersytet Warszawski http://www.uw.edu.pl.

KU PUBLICZNEJ DEBACIE

Członkowie panelu głównego odpowiadają za organizację i ukierunkowanie pracy grup eksperckich, liczących setki osób. Następnie zbierane będą ekspertyzy, odbędą się dyskusje społeczne i panelowe.

\"To wszystko zakończy się publiczną debatą pod koniec roku\" - mówi podsekretarz stanu w resorcie nauki i informatyzacji, dr Jan Krzysztof Frąckowiak.

Z początkiem przyszłego roku, kiedy opracowane zostaną raporty cząstkowe z poszczególnych pól badawczych projektu pilotażowego, ruszy Narodowy Program Foresight.

PÓŁROCZNE OPÓŹNIENIE

Inauguracja Narodowego Programu opóźniła się o pół roku. Jak wyjaśnia Frąckowiak, jest to spowodowane opóźnieniem realizacji projektu pilotażowego.

\"Program pilotażowy pokazał nam, jak trudne to są sprawy. Chodzi choćby o sposób powoływania grup eksperckich, czy uzgodnienie kształtu aktów prawnych pozwalających uruchomić foresight\" - mówi Frąckowiak.

Jak podkreśla, doświadczenia do tej pory zebrane i te, które jeszcze czekają uczestników programu pilotażowego, pozwolą na sprawniejszą realizację Narodowego Programu Foresight.

CENNE ŚRODOWISKA

Uczestnicy programu chcą dotrzeć do środowisk, spośród których rekrutować się mają \"najcenniejsi\" kandydaci do grona ekspertów.

Dotyczy to np. stypendystów i laureatów nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej http://www.fnp.org.pl czy kandydatów nominowanych do nagród gospodarczych premiera i prezydenta.

Planują też dotrzeć do młodych ludzi, poniżej 35 roku życia i zaangażować ich do dyskusji nad przyszłym kształtem polskiej nauki i gospodarki.

Biorący udział w spotkaniu chcą również wzmocnić na forum ogólnopolskim akcję informacyjną o celach i trybie działania programu foresight.

INICJATYWA MINISTRA NAUKI

Program jest realizowany z inicjatywy Ministra Nauki i Informatyzacji, a koordynowany przez podległe mu ministerstwo i prowadzony wspólnie z resortami gospodarki i pracy http://www.mpips.gov.pl oraz polityki społecznej http://www.mps.gov.pl/

***

Działania z zakresu foresightu mają na celu tworzenie polityki technicznej, innowacyjnej i naukowej państwa.

Foresight ma informować o nowych tendencjach w nauce i umożliwiać współdziałanie między partnerami społecznymi - przedstawicielami władzy publicznej, organizacji pozarządowych, nauki, przemysłu, ugrupowań politycznych, czy mediów.

Wyniki foresightu mają także pomóc w ustaleniu priorytetów w finansowaniu techniki i nauki.

* Nauka w Polsce - Bogusława Szumiec-Presch *

15 lipca 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024