Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
20.07.2004 aktualizacja 20.07.2004

Raport na temat badań klinicznych leków

Pierwszy w Polsce raport na temat badań klinicznych leków w Polsce opracowało Stowarzyszenie na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce http://www.gcppl.org.pl/

Raport powstawał w czerwcu na podstawie ankiet rozesłanych do firm farmaceutycznych sponsorujących badania kliniczne swoich preparatów na terenie naszego kraju.

Spośród 87 polskich i zagranicznych firm sponsorujących badania leków na terenie Polski ankietę zgodziło się wypełnić 61.

Jak wynika z ankiet, najwięcej badań klinicznych prowadzonych jest w dziedzinie onkologii i kardiologii, ale sporo również w innych gałęziach medycyny.

880 mln zł zostało zainwestowanych w badania kliniczne w Polsce przez ostatnie dziesięć lat. Większość z tych badań to projekty międzynarodowe.

CZĘŚĆ POLAKÓW PRZECIWNA UDZIAŁOWI W BADANIACH

20 proc. pacjentów nie wyraża zgody na udział w badaniach klinicznych.

Eksperci podkreślają, że to tyle samo, ile deklarowało - w trakcie przeprowadzonego również badania opinii publicznej - że nie wzięłoby w nich udziału nawet w wypadku choroby.

Według lekarzy zajmujących się badaniami klinicznymi, pacjenci ciężko chorzy chętnie godzą się na udział w badaniach, lub sami szukają możliwości, aby zwiększyć swoją szansę na poprawę stanu zdrowia.

Im pacjent jest zdrowszy, tym mniej chętnie decyduje się na takie badania.

Jak mówi krajowy konsultant w dziedzinie chorób wewnętrznych prof. Zbigniew Gaciong, najchętniej w badaniach biorą udział pacjenci cierpiący na nowotwory.

\"Za to zdecydowanie mniej chętnie w badaniach uczestniczą ci, których stan zdrowia jest ustabilizowany i mają stosunkowo łatwy dostęp do skutecznej terapii. Takimi pacjentami są na przykład chorzy na cukrzycę\" - zaznacza profesor.

Pacjenci są najbardziej niechętni wobec badań związanych z profilaktyką.

\"Nadciśnienie tętnicze przeważnie nie boli, podobnie jest z podwyższonym poziomem cholesterolu. Chorzy nie odczuwają dolegliwości, więc nie mają poczucia choroby\" - mówi dr Maciej Siński z Akademii Medycznej http://www.amwaw.edu.pl/ w Warszawie.

Tacy pacjenci, jak zaznacza, nie chcą poddawać się rygorowi częstych badań lekarskich i komplikować sobie życia.

PACJENT POD SZCZEGÓLNĄ KONTROLĄ

Lekarze, którzy przeprowadzają badania kliniczne, są przekonani, że pacjent uczestniczący w testach jest bezpieczny i ma zapewnioną wyjątkowo skrupulatną opiekę.

Jest poddawany o wiele częstszym badaniom, ma w każdej chwili dostęp do lekarza - w razie gdyby wystąpiły jakieś działania niepożądane.

W przypadku powikłań, niekoniecznie powstałych na skutek działania testowanego preparatu, ubezpieczenie pokrywa koszt zastosowania dodatkowych procedur, czy leków, na które w innej sytuacji chory nie mógłby sobie pozwolić.

Każdy pacjent musi wyrazić pisemną zgodę na uczestnictwo w badaniach klinicznych, a już w czasie ich trwania może w każdej chwili zrezygnować, lub zostać z nich wykluczony przez lekarza prowadzącego testy.

Prawo zabrania natomiast finansowego wynagradzania chorych za udział w badaniach.

POWSZECHNA OPINIA - POWIERZCHOWNA

W ocenie stowarzyszenia, powszechna opinia na temat badań klinicznych leków jest w Polsce bardzo powierzchowna i ukształtowana na podstawie niepewnych i nie do końca wiarygodnych informacji.

Z badania opinii publicznej, zleconego przez stowarzyszenie, wynika, że jedynie niecała połowa Polaków wie cokolwiek na temat badań klinicznych.

Mimo to 80 proc. pytanych wierzy, że na skutek uczestnictwa w badaniach klinicznych u pacjenta może wystąpić pogorszenie stanu zdrowia.

Skutkiem niepełnej wiedzy na temat badań klinicznych jest, według stowarzyszenia, powszechna obawa przed nimi.

Większość ludzi podejrzewa też, że są one źródłem korupcji i że firmy farmaceutyczne dopuszczają się nadużyć w trakcie prowadzenia badań.

80 proc. pytanych stwierdziło, że nie wzięłoby udziału w badaniach klinicznych.

Te same osoby zmieniały jednak zdanie, kiedy pytano je, co zrobiłyby, gdyby były chore i eksperymentalna terapia dawałaby szansę na poprawę zdrowia.

Jedynie 20 proc. ankietowanych było przekonanych, że nawet jeśli byliby chorzy, nie zgodziliby się uczestniczyć w takich badaniach.

Spora część społeczeństwa wierzy, że największą korzyścią z badań klinicznych jest postęp medycyny.

Duża część uważa też, że pacjenci uczestniczący w nich odnoszą znaczące korzyści finansowe.

* Nauka w Polsce - Urszula Jabłońska *

20 lipca 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024