Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
30.07.2004 aktualizacja 30.07.2004

Międzynarodowa Szkoła Letnia w Otmuchowie

Badania wybranych największych budowli świata - mostów wiszących i wysokich budynków - były jednymi z tematów wykładów Międzynarodowej Szkoły Letniej http://polo.po.opole.pl/~tch/iss2004/ w Otmuchowie, zorganizowanej przez Politechnikę Opolską http://www.po.opole.pl/

DYNAMIKA DUŻYCH KONSTRUKCJI

Zajęcia Szkoły były poświęcone badaniom modelowym i badaniom w skali naturalnej dynamiki dużych konstrukcji.

Omawiano ich aspekty teoretyczne i metody badawcze, trochę czasu poświęcono studiom poszczególnych przypadków.

Oprócz zajęć teoretycznych, uczestnicy mieli możność wykonania praktycznych pomiarów systemem GPS (General Positioning System) z wieży Zamku Otmuchowskiego.

Jak podkreśla mgr Magdalena Brzozowska - członek komitetu organizacyjnego szkoły, omówienie systemu GPS i wykonanie pomiarów było nadzorowane przez prof. Petera Breuera z University of Applied Sciences http://www.fht-stuttgart.de/ w Stuttgarcie (Niemcy), który - specjalnie na potrzeby Szkoły - przywiózł kosztowną aparaturę.

\"Prezentacje głównych wykładowców, jak i krótkie referaty wygłoszone przez uczestników warsztatów, stały się punktem wyjścia do bardzo interesujących dyskusji i wiele wniosły do obecnego stanu wiedzy młodych naukowców\" - zaznacza Brzozowska.

WYBITNI INŻYNIEROWIE

Organizatorem imprezy był Wydział Budownictwa http://www.wb.po.opole.pl/ Politechniki Opolskiej pod auspicjami Centrum Doskonałości CESTI http://www.cesti.po.opole.pl/

Wykłady wygłosili światowej klasy naukowcy-inżynierowie specjalizujący się w dziedzinie projektowania i badań budowli dużych rozpiętości - mostów, wysokich budynków, stadionów, kominów przemysłowych i wież telewizyjnych - z Europy i Japonii.

Byli to m.in.: Bernd Beirow, Peter Breuer (Niemcy), Michel Geradin (Włochy), Emilia Juhasowa (Słowacja), Masaru Matsumoto, Yukio Tamura (Japonia), Aleksander Pavic, Paul Reynolds (Anglia).

Głównym organizatorem Szkoły był dziekan Wydziału Budownictwa prof. Tadeusz Chmielewski, który także przewodniczył obradom.

Komitet organizacyjny Szkoły tworzyli również: Monika Bereźnicka, Magdalena Brzozowska, Artur Łożyński i dr Henryk Nowak z Politechniki Opolskiej.

WYMIANA DOŚWIADCZEŃ

Jak ocenia Brzozowska, Międzynarodowa Szkoła Letnia umożliwiła wymianę doświadczeń na forum międzynarodowym, nawiązanie kontaktów i zbadanie możliwości współpracy między naukowcami i reprezentowanymi przez nich instytucjami.

Oficjalnym językiem wykładowym był język angielski.

Szkoła odbywała się w dniach 19-23 lipca.

***

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej Szkoły http://polo.po.opole.pl/~tch/iss2004/

* Nauka w Polsce - Urszula Jabłońska *

30 lipca 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024