Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
02.08.2004 aktualizacja 02.08.2004

Badania archeologiczne w jaskini Obłazowej

Po kilkuletniej przerwie archeolodzy wznowili badania w jaskini Obłazowej na Podhalu, gdzie wcześniej znaleziono najstarsze na ziemiach polskich szczątki ludzkie sprzed 30 tys. lat.

Powodem wznowienia badań są podejrzenia, że jaskinia pierwotnie była znacznie większa, a wejście do dalszych części zostało zasypane.

\"Chcemy sprawdzić, czy istnieją jeszcze jakieś ukryte komory, lub korytarze\" - mówi kierujący badaniami doc. Paweł Valde-Nowak z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN http://archeolog.iaepan.edu.pl/

JEDNO Z WAŻNIEJSZYCH STANOWISK

Jaskinia Obłazowa, użytkowana w ciągu 50 tys. lat, jest jednym z ważniejszych stanowisk paleolitycznych w Polsce.

W poprzednich latach dostarczyła wielu ciekawych odkryć archeologicznych.

\"Rozpoznaliśmy 11 warstw osadniczych. Szczególnie interesująca była warstwa ósma, datowana na ok. 30-28 tys. lat p.n.e., która zawierała liczne ozdoby oraz narzędzia z kamienia i rogu, w tym słynny już bumerang z kości mamuta\" - przypomina doc. Valde-Nowak.

Były tam także obcięte ludzkie palce.

\"To nie były przedmioty porzucone, lecz ułożone w określonym porządku wewnątrz kamiennego kręgu, co sugeruje, że jest to pozostałość jakiegoś sanktuarium\" - mówi archeolog.

\"W Obłazowej odkryliśmy najstarszy paleolityczny obiekt kultu. Chcemy się przekonać, czy jaskinia nie kryje w zawalonych korytarzach dalszych podobnych niespodzianek\" - dodaje doc. Valde-Nowak.

* Nauka w Polsce - Andrzej Markert *

2 sierpnia 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024