Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
17.08.2004 aktualizacja 17.08.2004

Akcelerator Technologii i Centrum Innowacji w Łodzi

Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie rozwoju produktów i usług, seminaria oraz badania dotyczące nowych technologii - zapewnić mają Akcelerator Technologii http://www.at.uni.lodz.pl/ i Centrum Innowacji http://www.icul.uni.lodz.pl/ Uniwersytetu Łódzkiego.

Obie instytucje powstały w ramach umowy offsetowej towarzyszącej przetargowi na dostawę samolotów dla polskiej armii.

POLSKO-AMERYKAŃSKA UMOWA

Utworzenie Akceleratora Technologii i Centrum Innowacji było możliwe dzięki umowie offsetowej z lipca 2003 roku między łódzką uczelnią http://www.uni.lodz.pl/ a Uniwersytetem Teksańskim w Austin http://www.utexas.edu

Umowa ma charakter tzw. offsetu pośredniego. Podpisano ją razem z główną umową offsetową na dostawę samolotów wielozadaniowych F-16 zawartą między polskim rządem a firmą Lockheed Martin http://www.lockheedmartin.com/

A K C E L E R A T O R Technologii poprzez nowoczesne doradztwo oraz pomoc w pozyskiwaniu kapitału ma wspierać polskie przedsiębiorstwa z sektora zaawansowanych technologii.

Jego celem jest m.in. pomoc w rozwoju produktów, usług, firm. Oferta Akceleratora skierowana jest zarówno do wynalazców, jak i do przedsiębiorców.

Akcelerator wspiera przedsięwzięcia high-tech z całego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem projektów przynoszących korzyści dla regionu łódzkiego.

C E N T R U M Innowacji koordynuje działania dotyczące pomysłów innowacyjnych w środowisku naukowym, biznesowym i sfery publicznej w skali krajowej i międzynarodowej.

Oferuje m.in. seminaria na temat nowych przedsięwzięć innowacyjnych oraz badania z zakresu nowych technologii.

Centrum realizuje również - na licencji amerykańskiego partnera - jedyne w Polsce studia podyplomowe poświęcone komercjalizacji nowoczesnych technologii, przeznaczone m.in. dla naukowców i menadżerów z sektora high-tech.

POMYŚLNY PRZEBIEG WSPÓŁPRACY

Według dyrektor Akceleratora Technologii Ewy Postolskiej, współpraca z Amerykanami przebiega pomyślnie.

\"Jedyne trudności spowodowane są opóźnieniami w rozliczeniu dotychczasowej realizacji umowy offsetowej między polskim rządem a Lockheed Martin\" - mówi.

Przez pierwsze trzy lata działalność nowych jednostek finansowana jest przez firmę Lockheed Martin, która również sfinansowała zakup sprzętu komputerowego i biurowego.

Znaczną część umowy stanowi jednak transfer technologii i know-how między Uniwersytetem Łódzkim a Uniwersytetem Teksańskim.

W celu realizacji programu pracownicy UŁ zostali w ubiegłym roku przeszkoleni na amerykańskiej uczelni.

BUDUJĄCE PRZYKŁADY Z ZAGRANICY

Akcelerator jest przedsięwzięciem uważanym powszechnie na całym świecie za najefektywniejszy program wspierający rozwój sektora wysokich technologii oraz zmniejszający bezrobocie.

Przykładowo, jak informuje UŁ na swoich stronach internetowych, akcelerator założony w 1993 roku w Albuquerqe http://www.sstp.org/ w USA zgromadził 360 mln USD kapitału.

Skutkiem jego inwestycji w nowe przedsięwzięcia było powstanie 50 firm wykorzystujących zaawansowane technologie. Firmy te stworzyły 5600 nowych miejsc pracy.

***

Uniwersytet Łódzki jest jedną z największych uczelni w Polsce. W jego ramach funkcjonuje 11 wydziałów.

Zatrudnia 2120 pracowników naukowych, a w roku akademickim 2002/2003 studiowało tu ponad 41 tys. studentów.

Uniwersytet Teksański w Austin jest częścią największego w Teksasie publicznego systemu uniwersyteckiego.

Studiuje tu około 48 tys. studentów na 2,7 tys. fakultetach, a personel liczy 17 tys. osób.

PAP - Nauka w Polsce

17 sierpnia 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024