Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
07.09.2004 aktualizacja 07.09.2004

Polski Kongres Genetyki w Gdańsku

Około 600 osób związanych z genetyką, zarówno naukowców, jak i przedstawicieli firm produkujących aparaturę badawczą bierze udział w rozpoczętym we wtorek w Gdańsku Polskim Kongresie Genetyki http://www.bgo.univ.gda.pl/pkg2004/

Kongres poprzedziły poniedziałkowe warsztaty pod hasłem \"Choroby genetyczne - diagnostyka, możliwości leczenia, aspekty etyczne\".

CHOROBY GENETYCZNE MOGĄ DOTKNĄĆ KAŻDEGO

Jak mówi przewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu prof. Grzegorz Węgrzyn, na kongres i poprzedzające go warsztaty zaproszono czołowych genetyków z Polski i zagranicy.

\"Dla ludzi, którzy nie są związani zawodowo z genetyką interesujące mogły być zwłaszcza warsztaty dotyczące chorób genetycznych. W końcu statystycznie każdy z nas jest nosicielem przynajmniej kilku genów, które mogą zadecydować o chorobie genetycznej dzieci\" - zwraca uwagę prof. Węgrzyn.

Naukowiec podkreśla, że zaczynamy mieć możliwość skutecznego leczenia chorób genetycznych. \"To jeszcze bardzo niedawno wydawało się czymś nieprawdopodobnym\" - mówi.

Możliwości te niosą nowe wyzwania, poczynając od poprawnego, szybkiego zdiagnozowania choroby (nieraz bardzo rzadko spotykanej) i opracowania skutecznych metod jej leczenia, na kosztach leków kończąc.

Cenę leków podnoszą m.in. skomplikowana technologia produkcji i wysokie nakłady na badania.

OD CZŁOWIEKA DO MIKROORGANIZMÓW

Obrady gdańskiego kongresu podzielono na cztery sesje tematyczne: genetykę człowieka, zwierząt, roślin i mikroorganizmów.

Podczas sesji \"Genetyka człowieka\" poruszane będą m.in. zagadnienia farmakogenetyki, neurogenetyki, epidemiologii genetycznej; na sesji \"Genetyka zwierząt\" - m.in. mutacje, diagnostyka genetyczna, inżynieria genetyczna i biotechnologia.

Problematyka sesji \"Genetyka roślin\" obejmuje m.in. mapowanie genetyczne i genetykę populacyjną, a sesji \"Genetyka mikroorganizmów\" - m.in. diagnostykę, terapię, inżynierię genetyczną, biotechnologię.

\"Kongres w tym kształcie zorganizowany jest po raz pierwszy\" - zwraca uwagę profesor.

W jego ramach znalazły się organizowane już wcześniej cykliczne imprezy, takie jak zjazdy:

Polskiego Towarzystwa Genetycznego http://jay.au.poznan.pl/PTG/

i Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka http://www.ibb.waw.pl/~ptgc/

Warsztaty poświęcone chorobom genetycznym to nowa forma. Miały one przybliżyć wszystkim zainteresowanym metody leczenia oraz diagnozowania niektórych chorób genetycznych.

GENETYKA I MEDIA

Jak spodziewa się prof. Węgrzyn, drugim obok warsztatów ciekawym elementem sympozjum będzie środowa sesja \"Genetyka i media\".

\"Spróbujemy na niej pokazać, jak niektóre zagadnienia z dziedziny genetyki są prezentowane w mediach, na przykład budząca coraz większy strach żywność genetycznie modyfikowana. Tak naprawdę nie należy się jej bać\" - mówi naukowiec.

Jego zdaniem, największą bolączką polskiej genetyki są za małe nakłady na rozwój tej nauki.

\"To znacznie ogranicza rozwój genetyki. Mamy jednak ośrodki, w których poziom badań i uzyskiwane wyniki stoją na światowym poziomie. Takie ośrodki są na przykład w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, lub Gdańsku\" - dodaje prof. Węgrzyn.

Kongres zakończy się w czwartek.

PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Klinkosz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024