Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
08.09.2004 aktualizacja 08.09.2004

Archeolodzy badają kolonię grecką nad Morzem Czarnym

Tegoroczne polsko-ukraińskie wykopaliska prowadzone na terenie starożytnego miasta greckiego nad Morzem Czarnym koło Odessy przyniosły odkrycie następnych fragmentów zabudowy mieszkalnej i pozostałości muru obronnego.

Od 1998 roku polscy archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Odessie prowadzą badania ruin antycznego miasta.

Jest to dawna kolonia grecka z VI-II wieku p.n.e., leżąca na cyplu Tiligulskim nad Morzem Czarnym w miejscowości Koszary, 40 km na wschód od Odessy - informuje kierująca badaniami prof. Ewdoksia Papuci-Władyka z Instytutu Archeologii UJ http://www.archeo.uj.edu.pl/

DOWODY NA DALEKOSIĘŻNE KONTAKTY

Badania znalezionych na terenie miasta amfor na wino i oliwę pozwoliły na ustalenie ich pochodzenia.

Były to amfory z pobliskich miast - Chersonezu Pontyjskiego i Heraklei Pontyjskiej, z Synopy na południowym brzegu Morza Czarnego (na terenie dzisiejszej Turcji) oraz z wyspy Tazos w Grecji. Świadczy to o dalekosiężnych kontaktach handlowych mieszkańców tej osady.

Prace prowadzone w sierpniu na terenie samego miasta miały na celu określenie jego zasięgu. Znaleziono nowe fragmenty zabudowy mieszkalnej i ślady muru obronnego, stanowiącego granicę miasta. Kontynuowane były także badania pobliskiego cmentarzyska oraz wielkiego ołtarza ofiarnego, spełniającego rolę świątyni.

\"Pod gołym niebem, w płonących ogniskach, w ofierze bóstwom podziemnym i agrarnym składano zwierzęta i płody rolne. Śladem tych ofiar jest nagromadzony przez wiele lat ponad 2,5-metrowej wysokości kopiec z popiołów i szczątków organicznych\" - opowiadaprof. Papuci-Władyka.

PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024