Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
14.09.2004 aktualizacja 14.09.2004

Czy warto się szczepić przeciw grypie?

Za szczepieniem przeciwko grypie przemawiają względy medyczne, epidemiologiczne oraz ekonomiczne. Szczepionka zmniejsza bowiem ryzyko zachorowania, a przeciwwskazania do jej zastosowania są rzadkie. Można szczepić prawie wszystkich - już od szóstego miesiąca życia.

Często lekceważona grypa to poważna choroba. Objawia się wysoką gorączką, bólami głowy i mięśni, zmęczeniem, osłabieniem, a także kaszlem, katarem. Niekiedy towarzyszy jej biegunka i wymioty. Nieprawidłowe leczenie może doprowadzić do groźnych powikłań. Najlepszą bronią jest profilaktyka.

SZCZEPIENIE JEST BEZPIECZNE I SKUTECZNE

Przeciwko grypie powinni się szczepić zwłaszcza ludzie w wieku 65 lat i starsi oraz osoby w każdym wieku, cierpiące na przewlekłe choroby. To ważne także dla osób z zaburzeniami odporności, np. zakażonych HIV, przechodzących terapię immunosupresyjną lub cytostatyczną - mówi kierownik Katedry Profilaktyki Zdrowotnej Akademii Medycznej w Warszawie, prof. Jacek Wysocki.

Specjaliści zalecają również szczepienia kobietom ciężarnym i tym, które w najbliższym sezonie grypowym planują zajście w ciążę, a także dzieciom w wieku od 6 do 23 miesięcy.

Korzystne jest też szczepienie personelu szpitali, placówek dla przewlekle chorych i wszystkich osób mających kontakt z przewlekle chorymi lub z małymi dziećmi.

Aby uniknąć zakłócania pracy straży pożarnej lub policji, pracownicy takich instytucji również powinni być szczepieni.

Grypą łatwo się zarazić przez kontakt z ludźmi w pracy lub w szkole i przenieść infekcję na przykład na członków rodziny, więc specjaliści zalecają szczepienia każdemu, kto może sobie na to pozwolić.

Dzięki ludziom odpornym epidemia grypy może zostać powstrzymana.

NIE DLA MŁODYCH ASPIRYNA, NIE DLA ALERGIKÓW SZCZEPIONKA

Przed grypą powinny chronić się zwłaszcza te osoby poniżej 18. roku życia, u których stosowano dłuższą kurację kwasem acetylosalicylowym (aspiryną). Preparat ten w połączeniu z infekcją grypową może bowiem spowodować groźne powikłanie zwane zespołem Reye′a. Jest to choroba objawiająca się zaburzeniami świadomości, uporczywymi wymiotami i zaburzeniami funkcji wątroby.

Z tego samego powodu nastoletnia osoba chora na grypę nie powinna być leczona aspiryną.

Tymczasem szczepionka jest bezpieczna i szczepić można nią praktycznie każdego. Wyjątkiem od tej reguły są dzieci w wieku do sześciu miesięcy, osoby z silnymi (zagrażającymi życiu) objawami uczulenia na białko kurzego jaja lub ci, u których poprzednia szczepionka na grypę wywołała ostrą reakcję alergiczną.

Nie powinno się również szczepić osób, które w danej chwili przechodzą ostrą chorobę infekcyjną objawiającą się wysoką gorączką.

POWIKŁANIA

Aby uniknąć powikłań pogrypowych chory powinien pozostać w łóżku, pić dużo płynów, stosować leki zwalczające gorączkę, unikać alkoholu i papierosów. U dzieci i nastolatków należy stosować leki przeciwgorączkowe inne niż aspiryna.

Chory musi również uważać, aby nie zarazić innych. Najlepiej, żeby nie wychodził z domu, unikał podchodzenia do zdrowej osoby bliżej niż na dwa metry. Czasem w przychodniach chorzy proszeni są o założenie na twarz maseczki, na oczekiwanie na poradę w oddzielnym pomieszczeniu lub o zrezygnowanie z odwiedzin bliskich w szpitalu.

O rozwoju powikłań pogrypowych może świadczyć nagłe pogorszenie samopoczucia po wcześniejszym wyzdrowieniu lub utrzymujący się uporczywie zły stan zdrowia.

Podejrzewając powikłania po grypie należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Powikłania u małych dzieci bardzo często przybierają postać zapalenia ucha środkowego, co może doprowadzić do uszkodzenia słuchu. Częstymi powikłaniami u dorosłych są zapalenie płuc lub zapalenie mięśnia serca.

* * *

Na temat grypy i sposobów jej zapobiegania mówił w swoim referacie kierownik Katedry Profilaktyki Zdrowotnej Akademii Medycznej w Warszawie, prof. Jacek Wysocki, podczas wtorkowej konferencji prasowej \"Grypa - koń trojański XXI wieku\", zorganizowanej w Warszawie przez stowarzyszenie \"Dziennikarze dla zdrowia\".

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska

14 września 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024