Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
18.09.2004 aktualizacja 18.09.2004

Czy naukowcom uda się stworzyć skuteczny lek odchudzający?

Nie powstanie jeden skuteczny lek na otyłość, ale jest szansa, że powstanie ich kilka. Przyczyny otyłości są bowiem bardzo różne u różnych osób - tłumaczył w wykładzie \"Czy znajdziemy lek na otyłość\" dr Rafał Derlacz z Instytutu Biochemii Uniwersytetu Warszawskiego podczas Dnia Nauki.

120 ZDRADLIWYCH GENÓW

Jeśli weźmie się pod uwagę, że obecnie znanych jest 60 związków, które regulują przemianę materii i tyle samo receptorów, za pośrednictwem których one działają, to istnieje przynajmniej 120 genów, których uszkodzenie może sprzyjać otyłości.

Jak podkreślił badacz, chodzi o otyłość, która rozwija się w wyniku zaburzeń metabolicznych, a nie z powodu nadmiernej ilości jedzenia.

Jednym z najważniejszych związków wpływających na metabolizm jest odkryta około 10 lat temu leptyna - hormon produkowany przez tkankę tłuszczową. Leptyna hamuje łaknienie poprzez wpływ na podwzgórze, które jest centrum sterowania apetytem w mózgu.

Jej odkryciu towarzyszyła euforia. Naukowcom wydawało się, że hormon ten będzie doskonałym lekiem na otyłość. Okazało się jednak, że u ludzi nie dawał on oczekiwanych rezultatów. Dalsze badania ujawniły ponadto, że poza regulacją apetytu leptyna spełnia w organizmie wiele innych funkcji - wpływa m.in. na serce, łożysko, mięsnie szkieletowe i żołądek. Dlatego podawanie jej jako leku mogłoby dawać działania niepożądane, których skutki byłyby dużo gorsze niż otyłość.

NOWA NADZIEJA - GRELINA

Obecnie naukowcy wiążą duże nadzieje z innym hormonem - greliną, która jest wydzielana przez żołądek i pobudza apetyt oraz z polipeptydem YY, który jest wydzielany przez jelita i hamuje łaknienie. Być może u niektórych osób, z zaburzonym wydzielaniem tych związków dobre wyniki dałoby zahamowanie działania greliny, a pobudzenie aktywności polipeptydu YY.

Badacz zaznaczył jednak, że niektóre osoby mogą mieć wrodzone skłonności do otyłości, mimo, że nie mają żadnych wad w genach.

Coraz więcej wyników badań wskazuje, że osobiste skłonności do otyłości mogą zależeć od warunków pokarmowych panujących w łonie matki. Warunki te mogą wpływać na programowanie połączeń nerwowych w podwzgórzu. Jeśli podwzgórze zostanie \"zaprogramowane\" na jakąś optymalna masę ciała dla danej osoby, to później, poprzez wpływ na apetyt, będzie dążyć do jej utrzymania.

Badania na myszach wskazują, że błędy w zaprogramowaniu połączeń między neuronami podwzgórza można usunąć jedynie na pewnym etapie rozwoju, później są one jednak nieodwracalne.

SZANSA NA SKUTECZNE LEKI

\"Szanse na opracowanie różnych skutecznych leków na otyłość rosną w miarę, jak naukowcy coraz więcej dowiadują się o procesach i o związkach regulujących metabolizm\" - podkreślił dr Derlacz.

Jednym z najnowszych odkryć w tej dziedzinie jest na przykład fakt, że resveratrol - substancja zawarta w dużych ilościach w czerwonym winie, sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki, gdyż hamuje powiększanie i powielanie komórek tłuszczowych.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga

18 września 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024