Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
22.09.2004 aktualizacja 22.09.2004

WRAK "TITANICA" WYMAGA OCHRONY

Jeśli nie będziemy chronić wraku \"Titanica\", nie będziemy w stanie ochronić niczego w oceanach - mówi odkrywca \"Titanica\" Robert Ballard, który przyjechał do Warszawy z okazji otwarcia wystawy fotografii \"National Geographic\" pt. \"Wyprawy na krańce świata\". Otwarto ją w piątą rocznicę istnienia polskojęzycznego wydania magazynu.

Wrak \"Titanica\" został odkryty przez dr Ballarda w 1985 r. W ciągu 20 lat różne wyprawy odwiedzały zatopiony statek i \"Titanic\" doznał wielu uszkodzeń - opowiada Ballard, który ostatni raz oglądał wrak w czerwcu.

MIĘDZYNARODOWA OCHRONA ZABYTKOWEGO WRAKU

Nieostrożni badacze często zderzali się swoimi łodziami podwodnymi z wrakiem, powodując dziury w konstrukcji statku. Na zdjęciach widać ślady spowodowane działalnością podwodnych turystów.

\"Takie rzeczy mogą wyrządzić o wiele większe szkody niż natura. Zachęcaliśmy, żeby odwiedzać wrak +Titanica+, ale nie żeby go niszczyć\" - mówił Ballard 22 września podczas spotkania z dziennikarzami.

Jego zdaniem, wrak powinien zostać objęty międzynarodowym programem ochrony. \"Ocean to największe muzeum na świecie. Czy można sobie wyobrazić jakiekolwiek muzeum, które nie chroni swoich zbiorów?\" - pyta archeolog.

Kiedy narodziła się idea podpisania międzynarodowej umowy o ochronie zabytkowego wraku, National Geographic Society wsparł tę ideę. \"Do tej pory umowę podpisała Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Byłoby wspaniale, gdyby Polska podpisała ją jako trzeci kraj\" - mówi badacz.

ODKRYWCA TITANICA I BISMARCKA

Robert D. Ballard urodził się 30 czerwca 1942 r. w Stanach Zjednoczonych. W 1972 r. zrobił doktorat z geologii morza, a w 2002 r. został mianowany profesorem oceanografii na uniwersytecie Rhode Island, gdzie zajmuje się archeologia podwodną.

Oprócz odkrycia \"Titanica\" Ballard wsławił się odnalezieniem zatopionego niemieckiego pancernika \"Bismarck\", 11 okrętów z zaginionej floty amerykańskiej w pobliżu Guadalcanal oraz amerykańskiego lotniskowca \"Yorktown\".

Do jego najnowszych odkryć należy odnalezienie w 2003 r. - najstarszego ze znalezionych w Morzu Czarnym - wraku statku, datowanego na V-III w p.n.e., w 1999 r.Odnalazł on też dwa starożytne statki fenickie u wybrzeży Izraela - najstarszych na świecie znalezisk archeologii podwodnej, a także amerykański ścigacz torpedowy PT 109 z okresu II wojny światowej.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska

22 września 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024