Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
27.09.2004 aktualizacja 27.09.2004

Doktoraty honoris causa dla współtwórców Akademii Medycznej w Bydgoszczy

Patomorfolog prof. Jan Domaniewski i psychiatra prof. Adam Bilikiewicz otrzymali w poniedziałek tytuły doktora honoris causa Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy http://www.amb.bydgoszcz.pl/ którą współtworzyli. Wyróżnienia wręczono podczas uroczystości 20-lecia uczelni.

PIERWSZY REKTOR

Prof. Domaniewski ma 76 lat, od 1989 r. jest profesorem zwyczajnym. Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się wokół immunopatologii choroby niedokrwiennej serca, immunologii stanów przedrakowych i transformacji nowotworów. W swoim dorobku naukowym ma 148 prac.

Na początku lat 70. zorganizował w Bydgoszczy Zespół Nauczania Klinicznego Akademii Medycznej w Gdańsku. W 1975 r. został kierownikiem nowo utworzonej filii gdańskiej uczelni, która w 1984 r. została przekształcona w Akademię Medyczną w Bydgoszczy. Został jej pierwszym rektorem, a funkcję tę sprawował do 2002 r. (z przerwą na lata 1990-1996). Przez 18 lat kierował też Zakładem i Katedrą Patomorfologii bydgoskiej uczelni.

SZEF KLINIKI PSYCHIATRII

Prof. Bilikiewicz ma 71 lat, od 1989 r. jest profesorem zwyczajnym. Zajmował się przede wszystkim metodami terapii biologicznej w psychiatrii, psychopatologią padaczki, aspektami psychiatrycznymi guzów wewnątrzczaszkowych i udarów mózgu. Opublikował 265 prac.

Przez większość kariery naukowej prof. Bilikiewicz był związany z Akademią Medyczną w Gdańsku, gdzie był m.in. prorektorem. W Bydgoszczy w latach 1975-84 zorganizował i kierował Kliniką Psychiatrii w filii Akademii Medycznej w Gdańsku. Przez trzy lata był też dziekanem filialnego Wydziału Lekarskiego.

WCHŁONIĘTA AKADEMIA

Prawdopodobnie 20-lecie Akademii Medycznej w Bydgoszczy było ostatnim jej jubileuszem jako samodzielnej uczelni. Przed rokiem senaty Akademii Medycznej w Bydgoszczy i Uniwersytetu Mikołaja w Toruniu opowiedziały się za fuzją obu uczelni.

27 sierpnia Sejm uchwalił ustawę o włączeniu Akademii Medycznej do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a w środę stanowisko ma zająć Senat. Wiadomo już, że senackie komisje Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Nauki, Edukacji i Sportu będą wnosić o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Nauka w Polsce - Jerzy Rausz

27 września 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024