Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
29.09.2004 aktualizacja 29.09.2004

Wiedza Polaków o żółtaczce typu C jest zatrważająco mała

Osób zarażonych wirusem HCV - wywołującym żółtaczkę typu C - jest na świecie prawie pięć razy więcej niż zarażonych wirusem HIV. W Polsce wykryto do tej pory 700 tysięcy przypadków zakażenia HCV. Zapalenie wątroby może powodować jej marskość i raka. Niestety, wiedza Polaków o tej chorobie jest niewielka - alarmują lekarze.

1 października przypada Światowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C.

SKRYTY PRZEBIEG ZAKAŻENIA

Do wirusowego zapalenia wątroby typu C, zwanego także WZW C lub żółtaczką C, dochodzi w wyniku zakażenia wirusem HCV (Hepatitis C Virus). Światowa Organizacja Zdrowia nazywa żółtaczkę typu C \"cichą epidemią\" lub \"bombą z opóźnionym zapłonem\".

Nie ma typowego objawu zakażenia HCV. Znaczące może być jednak ciągłe uczucie zmęczenia. Częstymi objawami \"pozawątrobowymi\" są zapalenie naczyń (skóra), zaburzenia czynności tarczycy, zapalenie stawów oraz niedobór płytek krwi.

Przebieg zakażenia często jest skryty. Bywa, że osoba uległa zakażeniu 20-40 lat temu i nadal nie wie o obecności wirusa w organizmie - tłumaczy krajowy konsultant chorób zakaźnych prof. Andrzej Gładysz.

NA TEGO WIRUSA NIE MA SZCZEPIONKI

Wiedza społeczeństwa polskiego na temat tej groźnej choroby jest zatrważająco niewielka. Specjaliści zwracają uwagę, że Polacy mylą żółtaczkę typu C z żółtaczką typów A i B i sądzą, że przeciwko WZW C można się zaszczepić (na WZW C, w odróżnieniu od WZW A i WZW B, nie ma szczepionki).

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na świecie zarażonych HCV jest ponad 170 mln ludzi. To znacznie więcej niż zarażonych wirusem HIV, których - według obliczeń z 2000 r. - jest na świecie 36 milionów. W wyniku zakażenia HCV przeprowadza się ok. 20 proc. wszystkich przeszczepów wątroby.

Wykrywanie obecności HCV w organizmie to w pierwszym rzędzie sprawdzanie, czy w surowicy krwi znajdują się przeciwciała anty-HCV. Jak jednak zaznacza przedstawiciel Forum Ekspertów Kliniki Chorób Zakaźnych w Poznaniu prof. Jacek Juszczyk, pewien odsetek chorych ma niewykrywalne HCV. W takiej sytuacji wykonywane jest dodatkowe badanie. Sprawdza się, czy w surowicy krwi obecny jest materiał genetyczny wirusa - HCV RNA.

U około 80 proc. osób zakażonych HCV rozwija się przewlekłe zapalenie wątroby. U co najmniej 25 proc. chorych powoduje ono marskość wątroby. U 1-5 proc. pacjentów z marskością występuje ryzyko pierwotnego nowotworu wątroby.

ŹRÓDŁA ZAKAŻENIA

Jak tłumaczy przewodniczący Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Janusz Cianciara, do zakażenia HCV dochodzi najczęściej drogą krwiopochodną, podczas transfuzji krwi. Żółtaczką A (wirus HAV) człowiek zaraża się drogą pokarmową, a żółtaczką B (wirus HBV) - krwiopochodną.

Do zakażenia żółtaczką typu C dochodzi także podczas zabiegów inwazyjnych w szpitalu, jak np. endoskopia, podczas dializy, u narkomanów przyjmujących środki odurzające dożylnie, podczas kontaktów seksualnych, w trakcie wykonywania tatuażu, piercingu i poddawania się akupunkturze. HCV \"dziedziczą\" ponadto noworodki urodzone przez kobiety zakażone tym wirusem - zwraca uwagę Cianciara.

HCV nie można zarazić się natomiast poprzez kichanie, kaszel, pocałunki, używanie tych samych sztućców i talerzy, korzystanie z tej samej łazienki lub toalety.

LECZENIE JEST SKUTECZNE

W standardowym leczeniu WZW C stosuje się obecnie pegylowany interferon (naturalne białko wytwarzane w organizmie w celu zwalczania zakażeń powodowanych przez wirusy) alfa w połączeniu z rybawiryną (lekiem przeciwwirusowym).

Skuteczność leczenia WZW C jest w Polsce wyjątkowo wysoka, sięga 72 proc. Mimo że lekarze mają dostęp do najnowocześniejszych terapii, nie mogą leczyć dużej liczby chorych, gdyż na to brakuje w Polsce pieniędzy - alarmuje przewodniczący Forum Ekspertów Kliniki Chorób Zakaźnych Akademii Medycznej w Bydgoszczy prof. Waldemar Halota.

Jak informuje Halota, na leczenie czeka obecnie w Polsce ok. 6 tys. zakażonych HCV.

GDZIE ZASIĘGNĄĆ RADY

1 października w Olsztynie i w Kielcach zorganizowane będą bezpłatne badania krwi w wyznaczonych ośrodkach medycznych na obecność wirusa zapalenia wątroby typu C.

Każdy, kto jest w wieku 18-65 lat, a w ciągu ostatnich pięciu lat poddany był transfuzji krwi, jakiejkolwiek operacji lub wykonywał tatuaże, nakłucia, nie używał jednorazowych igieł, może zgłosić się do wyznaczonych punktów laboratoryjnych na takie badania.

W Światowym Dniu Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C uruchomiona zostanie też specjalna bezpłatna infolinia - pod numerem 0 800 80 20 20.

Przez telefon będzie można uzyskać podstawowe informacje na temat choroby, ośrodków leczenia, grup wsparcia, itp. Informacji udzielać będą lekarze specjaliści w dziedzinie chorób zakaźnych.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024