Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
30.09.2004 aktualizacja 30.09.2004

Młodzi polscy naukowcy nagrodzeni w Dublinie

Dwa z trzech projektów badawczych przygotowanych przez młodych naukowców z Polski zdobyły nagrody podczas 16. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej http://europa.eu.int/comm/research/youngscientists/, który odbywał się w Dublinie w dniach 25-29 września (zajrzyj też na irlandzką stronę konkursu http://www.eucontestireland.com/.

Prace Polaków wybrane zostały spośród 75 projektów zaprezentowanych przez 105 finalistów z 34 krajów.

W POSZUKIWANIU FAŁSZYWEJ MONETY

Jedną z trzech drugich nagród (3 tys. euro) otrzymał 19-letni Marcel Kołodziejczyk, absolwent LO im. Mikołaja Kopernika http://www.ids.uni.lodz.pl/ILO/ w Łodzi. Jego praca dotyczy zagadnienia znanego w matematyce od dawna, ale dotąd nie opracowanego teoretycznie: jak znaleźć fałszywą monetę wśród prawdziwych.

Okazuje się, że nawet przy tysiącu monet wystarczy zadziwiająco mała, ściśle określona liczba odpowiednio przeprowadzonych ważeń, by wskazać taką monetę.

Praca Kołodziejczyka może znaleźć zastosowanie m.in. w telekomunikacji, ponieważ umożliwia wykrywanie błędów transmisji.

JAK UCZĄ SIĘ MRÓWKI W LABIRYNCIE

Jednym z trzech zdobywców trzecich nagród (1,5 tys. euro) jest 20-letni Artur Lewandowski, obecnie student I roku Akademii Medycznej http://www.amb.bydgoszcz.pl/ w Bydgoszczy, który badał procesy uczenia się mrówek wędrujących przez labirynt z impregnowanej płyty wiórowej.

Udało mu się ocenić intelektualne zdolności mrówek - gatunki bardziej wojownicze są zdecydowanie mniej inteligentne.

W Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej Polskę reprezentowały trzy prace: z zakresu astronomii, biologii i matematyki.

ZWYCIĘZCY ZE \"STAREJ\" EUROPY

Pierwsze trzy miejsca ex aequo (nagrody po 5 tys. euro) przypadły autorom projektów poświęconych wytwarzaniu mikrofonów, syntezie środków przeciwdepresyjnych oraz budowie detektora ultradźwiękowego dla chromatografii gazowej. Zwycięzcy pochodzą z Austrii, Danii i Niemiec.

Łączna wartość nagród wyniosła 28,5 tys. euro. Nagrody wręczył w środę zwycięzcom dyrektor generalny Komisji Europejskiej ds. Badań Naukowych Achilleas Mitsos w Sali Św. Patryka na Zamku w Dublinie.

Laureatów wyłoniło międzynarodowe jury w składzie 15 ekspertów. Z uczestnikami spotkali się laureaci nagrody Nobla - Sir Harry Kroto i profesor Erwin Neher.

BY ZWIĘKSZAĆ ZAINTERESOWANIE NAUKĄ

Konkurs, który od 1989 roku organizuje Komisja Europejska (w ramach Programu Zwiększenia Ludzkiego Potencjału Badawczego V Programu Ramowego), ma na celu promocję zainteresowań naukowych i badawczych wśród młodzieży, głównie w dziedzinach nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych.

Przeznaczony jest dla osób między 15. a 20. rokiem życia. Obejmuje młodzież z państw Unii Europejskiej i krajów stowarzyszonych.

PAP - Nauka w Polsce, Paweł Wernicki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024