Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
30.09.2004 aktualizacja 30.09.2004

Finał pierwszego na świecie internetowego kursu epigrafiki Majów

Kilkunastu z ponad dwudziestu uczestników internetowego kursu epigrafiki Majów na Uniwersytecie Warszawskim odebrało we wtorek świadectwa jego ukończenia. Był to pierwszy taki kurs na świecie. Jego uczestnicy poznawali m.in. podstawy pisma Majów, jego gramatykę i lingwistykę.

KULTURA MAJÓW OD PODSTAW

\"Szeroka tematyka kursu pozwalała osobie nie posiadającej żadnej wiedzy o kulturze Majów zdobyć od podstaw teoretyczną i praktyczną wiedzę na ten temat\" - mówi współpracująca przy realizacji kursu Justyna Olko.

Dwusemestralny kurs został zorganizowany przez Uniwersytet Warszawski http://www.uw.edu.pl we współpracy z Uniwersytetem w Bonn http://www.uni-bonn.de/ Pomysłodawcą szkolenia był kierownik Andyjskiej Misji Archeologicznej UW prof. Mariusz Ziółkowski, natomiast autorami - Sven Gronemeyer i Elisabeth Wagner z Uniwersytetu w Bonn.

Poszczególne lekcje, w obowiązującym języku angielskim, były udostępniane w formie wykładów na stronie internetowej. Wykłady były ilustrowane rysunkami inskrypcji. Po każdej lekcji uczestnik kursu musiał zaliczyć serię testów dotyczących przeczytanego materiału.

\"Najbardziej podobały mi się lekcje dotyczące odczytywania konkretnych inskrypcji. Jestem zadowolona, bo dowiedziałam się naprawdę dużo nowych i ciekawych rzeczy. Mam nadzieję, że będę jeszcze miała okazję pogłębić zdobytą w czasie tego kursu wiedzę\" - mówi fizyk z Poznania Dobrosława Tuszyńska, która ukończyła kurs z wyróżnieniem.

Chęć uczestniczenia w pilotażowym kursie zgłosiło ponad 90 osób z Polski i zagranicy. Kurs ukończyło 26 osób.

EDUKACJA BEZ BARIER

Wręczenie dyplomów ukończenia pierwszej edycji kursu odbyło się w Dniu Edukacji Internetowej na UW. Celem Dnia było przybliżenie zainteresowanym tajników nauczania przez internet, czyli e-learningu.

Zdaniem dyrektor Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji (COME) UW http://www.come.uw.edu.pl/ prof. Grażyny Wieczorkowskiej, edukacja internetowa pozwala m.in. na łatwiejszy niż w tradycyjnej klasie kontakt studenta z wykładowcą - studenci mogą zadawać pytania drogą elektroniczną przez całą dobę.

Można uczyć się o dowolnej porze dnia, przestrzegając jednak narzuconego tygodniowego planu wykonywania zadań. Nie ma barier geograficznych ani społecznych. W kursach biorą udział np. mieszkańcy Anglii czy Japonii, osoby niepełnosprawne lub kobiety wychowujące dzieci.

Uniwersytet Warszawski prowadzi 13 kursów internetowych, m.in. \"Ocenianie w edukacji\", \"Pedagogika międzykulturowa\", \"Psychologia jedzenia\" oraz dwa kierunki studiów internetowych - \"Integracja europejska\" i \"Psychologia zmiany\".

Do tej pory z oferty COME UW skorzystało ponad 2400 osób.

W roku akademickim 2004/2005 COME UW wspólnie z Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym uruchomi kursy: \"Psychologia reklamy\", \"Psychologia ekonomiczna\", \"Psychologia płci\", \"Psychologia środowiskowa\", \"Psychologia e-learningu\" i \"Psycholingwistyka\".

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024