Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
07.10.2004 aktualizacja 07.10.2004

Psychiatrzy powinni współpracować z lekarzami pierwszego kontaktu

Nie tylko przewlekłe, poważne schorzenie, ale nawet zwykłe przeziębienie może wywołać zaburzenie natury psychicznej. Dlatego z lekarzami pierwszego kontaktu powinny ściśle współpracować zespoły psychiatrów - podkreślają specjaliści z warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

KAŻDA CHOROBA WYWOŁUJE STRES

\"Psychiatrzy powinni być w stałym kontakcie z lekarzami innych specjalności. Każda choroba wywołuje stres, a ten może spowodować nerwicę, depresję lub inne zaburzenie o charakterze psychicznym\" - podkreśla Maria Siwiak-Kobayashi z kliniki Nerwic IPiN.

Z badań przedstawionych przez pracowników Instytutu wynika, że skłonność do depresji ma prawie połowa osób cierpiących na chorobę Parkinsona i na zespoły bólowe. W przypadku nowotworów, padaczki, udarów mózgu lub chorób tarczycy grupa zagrożonych depresją waha się od 20 do 40 procent.

SAMOTNOŚĆ SPRZYJA DEPRESJI

\"Człowiek, który choruje, często czuje się izolowany, samotny w swoim cierpieniu. Łatwiej niż osoba zdrowa ulega on różnym zaburzeniom o podłożu psychicznym. Dlatego lekarze pierwszego kontaktu i szpitale powinni częściej zwracać się do psychiatrów o konsultacje dla swoich pacjentów\" - podkreśla Siwiak-Kobayashi.

\"Ogólnej kondycji zdrowotnej nie da się oddzielić od psychiki\" - dodaje. MGD

PAP - Nauka w Polsce

7 października 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024