Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
08.10.2004 aktualizacja 08.10.2004

Średniowieczne znaleziska podczas prac na krakowskim Rynku Głównym

Dwie srebrne monety, w tym srebrny denar Władysława Łokietka, miniaturowe kości do gry i okucie z alfabetem łacińskim - to niektóre przedmioty odnalezione przez archeologów podczas prac na remontowanym Rynku Głównym w Krakowie.

MONETY I KOŚCI DO GRY

Tuż przy Sukiennicach archeolodzy odkryli pozostałości dwóch drewnianych kramów, których najstarsze fragmenty są datowane na koniec XIII-początek XIV wieku. W jednej z tych budowli mógł mieścić się zakład szewski, o czym świadczą znalezione w pobliżu liczne fragmenty skórzanego obuwia i rzemieni.

Między średniowiecznymi kramami biegła uliczka o szerokości 1,5 m. Właśnie tam naukowcy znaleźli wytłaczany, skórzany relikwiarz z ornamentem i łacińskim napisem, dwie srebrne monety z XIV wieku, w tym srebrny denar Władysława Łokietka z ok. 1320 r. oraz 42 miniaturowe kostki do gry.

\"Liczba kości wskazuje na to, że prawdopodobnie zostały one zgubione przez sprzedającego, który nie zdołał ich pozbierać. Wykluczamy raczej, że w wąskiej, 1,5 metrowej uliczce między kramami uprawiany był hazard, bowiem nie było ku temu warunków\" - mówi Emil Zaitz z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

OKUCIE KSIĘGI LUB SZABLON LITERNICZY

Najciekawszy z odkopanych przedmiotów to fragment okucia z mosiądzu i brązu z gotyckimi literami alfabetu łacińskiego. \"Przypuszczalnie jest to okucie księgi, ale musimy przeprowadzić szczegółowe badania, by to potwierdzić i dowiedzieć się, kiedy powstało\" - zaznacza Zaitz. Być może to nie okucie księgi, lecz szablon literniczy.

Znalezione przedmioty trafią do kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Badacze dotarli do powierzchni Rynku sprzed ponad 700 lat - z okresu lokacji Krakowa. Od tego czasu płytę Rynku podniesiono do obecnego poziomu o 4,5 metra.

Prace archeologiczne są prowadzone równolegle z przebudową płyty Rynku Głównego. Całość prac remontowych ma się zakończyć w 2007 r. - w 750. rocznicę lokacji Krakowa.

PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Wosion-Czoba

8 października 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024