Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
12.10.2004 aktualizacja 12.10.2004

Polscy archeolodzy odkopują kościół z V-VI wieku w Marei w Egipcie

Nowe fragmenty wczesnochrześcijańskiej bazyliki z V-VI wieku odsłonili polscy archeolodzy w starożytnym mieście Marea w Egipcie. Od kilku lat prowadzi tam badania misja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, którą kierują dr Hanna Szymańska i dr Krzysztof Babraj.

\"W czasie tegorocznej kampanii - przez sierpień i wrzesień - kontynuowaliśmy prace przy odkopywaniu ruin wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Odsłoniliśmy już kilka fragmentów tej budowli, m.in. część głównej kaplicy i dwudzielne wejście. Znaleźliśmy też - jeszcze nieodczytane - uszkodzone inskrypcje\" - relacjonuje dr Babraj.

CENTRUM PRODUKCYJNE POD ŚWIĄTYNIĄ

Pod absydą kościoła znajdują się pozostałości starszego obiektu z II-III wieku - dużego pieca ceramicznego do wypalania amfor. Świątynię zbudowano na miejscu centrum produkcyjnego z czasów rzymskich. Jej fundamenty wchodzą na pozostałości pieca, co utrudnia badania.

Archeolodzy znaleźli też przylegające do muru kościelnego pomieszczenie nie związane jednak ze świątynią.

\"Prawdopodobnie był to sklep lub kantor, o czym świadczą znalezione w gruzach liczne drobne monety z czasów bizantyjskiego cesarza Justyniana I. Natrafiliśmy też na dziwny przedmiot - brązowy krążek pozłacany z wyobrażeniem systemu planetarnego. Mógł on mieć znaczenie magiczne, ale raczej jest to astronomiczna pomoc naukowa\" - mówi dr Babraj.

PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024