Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
14.10.2004 aktualizacja 14.10.2004

ODKRYCIA POLSKICH ARCHEOLOGÓW W PTOLEMAIS W LIBII

Prace polskich archeologów w Libii doprowadziły do sensacyjnych znalezisk. Polacy odkryli m.in. największą na świecie podziemną cysternę na wodę, trzy wczesnochrześcijańskie bazyliki oraz przepiękny pałac, dekorowany w niezwykły sposób na przełomie II i III wieku n.e.

Trzyletnią koncesję na prowadzenie prac w Ptolemais, antycznym mieście na terenie Libii, zniszczonym przez trzęsienie ziemi w 365 roku, polscy archeolodzy otrzymali od libijskich władz w 2001 roku.

W tym sezonie prace wykopaliskowe naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego http://www.archeo.uw.edu.pl/ pod kierunkiem prof. Tomasza Mikockiego prowadzą od połowy sierpnia - informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych http://www.msz.gov.pl

PLAN ANTYCZNEGO MIASTA

Polacy wykonali pomiary Ptolemais, wykorzystując zdjęcia satelitarne i sprzęt pomiarowy zakupiony ze środków Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej http://www.fnp.org.pl Udało się odtworzyć plan antycznego miasta.

Co najważniejsze jednak - odkryto lub zlokalizowano szereg zupełnie dotychczas nieznanych budowli, m.in. największą na świecie podziemną cysternę na wodę oraz trzy wczesnochrześcijańskie bazyliki.

Na prawdziwe sensacje archeologiczne natrafiono także w bogatej willi miejskiej, badanej przez polskich archeologów od trzech sezonów.

W obiekcie odkryto dość dobrze zachowane malowidła figuralne. Okazało się, też że wielka brama do willi dekorowana jest monumentalnymi korynckimi kapitelami i arkadą ze wspaniałymi polichromiami.

NIETYPOWE MOTYWY MOZAIKI

Najcenniejszym odkryciem jest, według archeologów, kolejna sala dekorowana mozaiką. Ich zdaniem, znalezisko stanowi prawdziwą sensację.

Pomieszczenie jest rodzajem monumentalnego holu lub sali audiencyjnej. Ma wymiary 11,30 m na około 15 m, a jego podłoga dekorowana jest kompletnie mozaiką o niespotykanych dotychczas w Ptolemais, ani w całej Cyrenaice motywach.

Rozmiary pomieszczenia oraz charakter i bogactwo dekoracji całego założenia sugerują, iż naukowcy mają do czynienia nie z willą miejską, jak dotychczas sądzili, a z przepięknym pałacem, dekorowanym na przełomie II i III wieku n.e.

Jak oceniają badacze, architektura, dekoracja, a przede wszystkim chronologia obiektu, stanowią novum w archeologii Cyrenaiki, znającej tak wspaniałe założenia głównie dla okresu znacznie późniejszego.

PRESTIŻOWE STANOWISKO ARCHEOLOGICZNE

Ptolemais koło Bengazi jest jednym z pięciu największych antycznych miast na terenie Libii. Rozwijało się od VII wieku p.n.e do VII wieku n.e. Jego ruiny zajmują obszar około 300 ha.

Była to najpierw kolonia grecka, potem rzymskie miasto portowe zniszczone przez trzęsienie ziemi w IV wieku n.e. Po tej klęsce podupadło, ale istniało jeszcze w czasach bizantyjskich i wczesnoarabskich.

Przed Polakami na tym atrakcyjnym stanowisku archeologicznym pracowali tylko Włosi w latach 30. i Brytyjczycy zaraz po II wojnie światowej.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros/ Andrzej Markert

14 października 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024