Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
14.10.2004 aktualizacja 14.10.2004

Zjazd Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej

Ponad 400 delegatów przyjechało do Bydgoszczy na III Zjazd Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej http://bazy.opi.org.pl/raporty/opisy/instyt/15000/i15605.htm Jego uczestnicy dyskutują o postępach w leczeniu chorób nowotworowych. Zdaniem większości polskich specjalistów w zakresie radioterapii, podstawowym problemem tej gałęzi medycyny w naszym kraju jest głównie brak pieniędzy na aparaturę i leczenie.

WIELKIE MOŻLIWOŚCI, MAŁO PIENIĘDZY

\"Mamy obecnie bardzo dobrze wyszkoloną kadrę onkologów i terapeutów, mamy coraz lepszą aparaturę i dzięki temu możemy oferować chorym zindywidualizowane leczenie. Niedostatkiem jest finansowanie procedur, które jest nieadekwatne w stosunku do kosztów ich wykonania\" - mówi szef polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej, prof. Bogusław Maciejewski.

Tematyka czterodniowych obrad bydgoskiego zjazdu radioterapeutów skupia się na postępach w leczeniu skojarzonym: technologicznym i klinicznym.

\"Leczenie skojarzone oznacza pewien kompromis między chirurgią, radioterapią i chemioterapią\" - wyjaśnia prof. Maciejewski.

PROBLEM Z DOSTĘPEM DO LEKARZA

Poważny jest także problem dostępu pacjentów do lekarzy onkologów. \"Z jednej strony konstytucja i przepisy mówią o nieskrępowanym dostępie każdego obywatela, bez skierowania, do lekarza onkologa. Jednocześnie limitowana jest liczba procedur i usług medycznych\" - podkreśla przewodniczący PTRO.

Podczas zjazdu przewidziano nie tylko prezentację referatów naukowych, ale także praktyczny pokaz najnowszych osiągnięć w dziedzinie radioterapii, m.in. jedynego w Polsce urządzenia do pozytonowej emisyjnej tomografii zainstalowanego w bydgoskim Centrum Onkologii.

PAP - Nauka w Polsce, Olgierd Żyromski

14 października 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024